ЕП ПРИЕ РЕЗОЛЮЦИЯ ЗА МОРАТОРИУМ НА СМЪРТНОТО НАКАЗАНИЕ
Европейският Парламент прие днес резолюция, с която призова за незабавното въвеждане на международен мораториум върху изпълнението на смъртни присъди чрез декларация на Генералната асамблея на ООН. Общата резолюция осъжда екзекуцията на Садам Хюсеин, използването за медийни цели на неговото обесване и начинът, по който беше извършена, съобщават от пресслужбата на парламента.
На 27 юни 2006 г., Камарата на депутатите на Италия прие единодушно резолюция, призоваваща италианското правителство да представи по време на следващата Генерална асамблея на ООН предложение за резолюция за мораториума върху смъртните присъди с оглед на пълното му премахване в световен мащаб.
Резолюцията на ЕП твърдо поддържа тази инициатива на Парламента на Италия, подкрепена от Съвета на Европа. Отправя се искане към Председателството на ЕС да предприеме бързи действия за бързо обсъждане от настоящата Генералната асамблея на ООН на такава резолюция.
Текстът призовава председателството на ЕС и Комисията да информират редовно Парламента за резултатите. Институциите на ЕС и държавите-членки трябва да положат всички усилия в политическата и дипломатическата сфера, за да осигурят възможно най-благоприятна подкрепа за въпросната резолюция сред членовете на Генералната асамблея на ООН.
ЕП потвърждава трайната си позиция против смъртното наказание във всички случаи и при всякакви обстоятелства. Настоява се държавите-членки да ратифицират факултативния протокол към Международния пакт за граждански и политически права (МПГПП), целящ пълното премахване на смъртното наказание.
Депутатите изразяват дълбоката си загриженост от факта, че националното законодателство на десетки страни по света все още предвижда смъртно наказание и следователно, екзекутирането на хиляди човешки същества всяка година.
Те припомнят, че тенденцията за премахване на смъртното наказание в световен мащаб продължава. В тази връзка те приветстват пълното премахване на смъртното наказание в Либерия, Мексико, Филипините и Молдова през последните години, както и отхвърлянето от страна на перуанския конгрес на проектозакон за въвеждане в законодателството на смъртно наказание за престъпления, свързани с тероризъм.