ЕВРОПЕЙСКИТЕ ДЕПУТАТИ ИЗОЛИРАХА КРАЙНОДЕСНИТЕ ПРИ ИЗБОРА НА ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛИ НА КОМИСИИ
Европейските депутати се организираха срещу членовете на най-новата крайнодясна група в ЕП за да ги изключат от заемането на ключови позиции в парламентарните комисии, съобщава Euobserver.
Двама кандидати от новата група „Идентичност, традиция и суверенност" бяха предложени за заместник председатели на комисиите по култура и транспорт, но на вчерашното си заседание евродепутатите изоставиха нормалните процедури и призоваха за тайно гласуване, което бе изгубено от крайнодесните представители.
Според парламентарните правила такъв вот може да бъде приложен, ако бъде поискан от една шеста от представителите на комисиите.
Настоящия правилник на парламента посочва, че групата „ИТС" има право на две заместник-председателски места. Председателите и заместниците им в 20-те останали комисии бяха одобрени без гласуване.
„Не можем да позволим крайнодесните да ръководят нашата комисия", заяви испанският либерал Игнаси Гуарданас Камбо.
„Заместник-председателят е нашето лице пред света. В комисията по култура не можем да имаме заместник-председател, който работи срещу имиграцията", заяви той след гласуването.
Именно Гуарданас и австрийската социалистка Криста Претц призоваха за тайно гласуване след номинацията на румънската представителка на „ИТС" Вьорица-Помпилия-Жоржета-Мойсюк.
При гласуването тя бе победена с 34 към 1 гласа от унгарския консерватор Пал Шмит.
Италианският крайнодесен депутат Лука Романьоли имаше същата съдба в транспортната комисия.
„Мислех, че Европейският парламент е високо демократичен, че е пример за демокрация и права на малцинствата. Това обаче въобще не е така", заяви Романьоли.
„Отнасят се към нас като към парии. Това показва какви лицемери са", заяви той по адрес на останалите парламентаристи.
През миналият месец лидерът на социалистите в ЕП Мартин Шулц призова останалите групи в парламента да се обединят и изолират новосъздадената група.
Крайнодясната група бе създадена на 9 януари, след като в ЕП влязоха представители на българската партия „Атака" и румънската „Велика Румъния", припомня EUobserver.