Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
16-02-2007

EUOBSERVER: БЪЛГАРИЯ Е НЕДОВОЛНА ОТ ИЗБИРАТЕЛНИЯ МОНИТОРИНГ НА ЕС ЗА КОРУПЦИЯТА

Новата страна-членка на ЕС, България, се мръщи на продължаващия мониторинг на нивото на корупцията от страна на Европейската Комисия и предложи създаването на общоевропейски стандарти за измерването на корупцията, за да покаже, че голяма част от лошия й образ е въпрос единствено на "възприятия", съобщава EUobserver.

Само месец и половина, след като влязоха с Румъния в ЕС на 1 януари, български официални лица заявиха в Брюксел в сряда дълбокото си недоволство от факта, че ЕК проверява за корупция само двете най-нови страни от съюза.

Изданието припомня, че София и Букурещ получиха зелена светлина за влизането в ЕС само при условие да изпълнят определени "показатели" в борбата с престъпността и корупцията след приемането . Подобни строги условия не е имало за никоя друга страна, влизаща в ЕС.

"Двойните стандарти не трябва да бъдат толерирани. Не може да става дума за такива стандарти", заяви българският вътрешен министър на кръгла маса в Брюксел в сряда.

"За това трябва да създадем сравнителни изследвания на корупцията", заяви Петков като предложи "общи стандарти", които да въведат "обективно изследване на всяка страна-член".

Български дипломати заявиха за изданието, че макар и инициативата да е за цяла Европа, тя е насочена главно за изчистване на българския имидж.

"Изследват само нас", заяви български представител. "Ако направите сравнение обаче, ще видите, че някои страни-членки се представят по-зле от нас", добави той, имайки предвид южна Италия като възможен пример.

Според българската неправителствена организация "Център за изследване на демокрацията", заявяват че европейските критерии за корупция трябва да се основават не само на "възприятие", но и на факти.

От организацията смятат, че изследването на "Трансперанси интернешънъл" за корупцията от миналата година, поставящо България на едно ниво с Тунис и Намибия, е "99% възприятие".

Представители на ЕК, участващи на кръглата маса, изглежда не почустваха нужда от спешни мерки за приемането на българската идея, като само заявиха, че експертна група скоро ще започне да проверява "сравнителни статистики по престъпността", включващи и корупцията.

Източник от ЕК заяви, че България е приела механизма за наблюдение и няма избор освен да изпълни задълженията си, дори и да я смята за "несправедлива".

 



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.