Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
16-02-2007

ПРОКУРАТУРАТА ПОВДИГА ДНЕС ОБВИНЕНИЯ ПО ИЗМАМАТА СЪС САПАРД

Прокуратурата ще повдигне днес по три обвинения срещу всеки от седемте български граждани, замесени в аферата с източването на 7,5 млн. евро от европейската предприсъединителна програма САПАРД, съобщава Mediapool.

Седмината българи за част от 11-членна група за източване на пари от програмата, като останалите са двама германски и двама швейцарски граждани.

Аферата беше разкрита след съвместна работа на българската, германската и швейцарската прокуратура по сигнал на Службата за борба с измамите в ЕС (ОЛАФ). Схемата е чрез фалшиви документи в България да се вкарват фиктивно стари машини за месопреработка и пакетиране, които се представят за нови и парите от САПАРД за покупката да се прибират. Старите машини са от български месарски предприятия, чиито собственици са били в аферата.

Арестите в България бяха извършени във вторник, а от Германия дойде съобщението, че и в провинция Бавария са задържани и двамата германски граждани.

Прокуратурата ще поиска днес от Софийския градски съд да наложи постоянна мярка за неотклонение "задържане под стража" за шестимата задържани, обясни за агенцията ръководителят на звеното за борба с организираната престъпност и корупция във Върховна касационна прокуратура (ВКП) Бойко Найденов.

Обвиненията, които ще бъдат повдигнати, са за участие в престъпна група, документна измама и пране на пари, уточни прокурорът.

По думите му към момента обвинението и разследващите органи в МВР са едва до средата на разработката. Оттук насетне разследването ще се съсредоточи върху връзките на задържаните с длъжностни лица от Държавен фонд "Земеделие", които са одобрявали плащанията на сумите по проектите.

"Разследването цели да разкрие дали няма престъпно договаряне на групата с чиновниците от фонда", добави Найденов.
В момента от Софийската градска прокуратура, която води делото, чакат необходимите данни от Германия и Швейцария, получени при паралелното разследване там. Проследяват се и преводи на пари от България към трети страни.

Пред Mediapool Найденов обяви още, че арестите са направени близо три години, след като е стартирала схемата за злоупотреби по САПАРД. Сигналът от чуждите служби към българската прокуратура е постъпил в края на ноември миналата година.

От този момент нататък ние разработваме това дело заедно с чуждите ни партньори, каза прокурорът.

Службата за борба с измамите в ЕС (ОЛАФ) в четвъртък разпространи от Брюксел официално съобщение за разбиването на групата за източване на пари от програма САПАРД, която бе окачествена като едно от най-крупните.

В измамата са замесени над 50 компании и тя е извършвана на територията на три страни - България, Германия и Швейцария, заради което са били ангажирани прокуратурите и специализирани полицейски служби в София, Аугсбург, провинция Бавария, и Берн, Швейцария.

В съобщението се казва още, че генералният директор на ОЛАФ Франц-Херман Брюнер приветства успешното приключване на операцията. Той очаква да продължи сътрудничеството с българските власти, тъй като "има още много да се върши по отношение на подобни случаи на организирани измами в ущърб на бюджета на Европейския съюз".

Това е открит намек, който препраща към критиките на Европейската комисия към България за недостатъчния контрол, който тя упражнява върху усвояването на средства от европейските фондове. Тези критики фигурираха в последния преди присъединяването ни мониторингов доклад на ЕК от есента на миналата година.

Според източници, близки до разследването и цитирани в пресата в четвъртък, в основата на схемата за източване на средства от САПАРД е офшорната компания "Кинстън Ентърпрайзис", регистрирана в САЩ през 2003 г. Тя притежава 51% от дружество "Еврофриго", притежаващо най-големия на Балканите хладилен склад под митнически режим. "Еврофриго" пък е част от дружествените структури, собственост на пернишкия бизнесмен Людмил Стойков. Той е сред шестимата арестувани по аферата. За Стойков Mediapool вече писа, че е сред бизнесмените, активно подкрепили кандидат-президентската кампания на Георги Първанов миналата есен. Той има сериозен бизнес в туризма, металургията, преработката на селскостопански продукти, модната индустрия, спорта. Към момента БСП не казва дали и с колко Стойков е спонсорирал предизборните им кампании.

Офшорното дружество заедно с друго дружество на Стойков - "Еврометал", взе на цесия дълга на железниците към НЕК в размер на 60 млн. лв. От тази цесия Стойков печели огромна сума от затъналите в дългове държавни железници. Цесията е обект на прокурорско разследване.

Според неофициална информация и офшорката "Кинстън Ентърпрайзис" е на Стойков.

Разследващите са пояснили, че офшорната компания е изготвяла проекти за модернизиране на хранително-вкусовата промишелност в България, финансирани от европейските предприсъединителни фондове.

Информацията, че "мозъкът" на аферата е българин, обаче, не се споделя от министъра на вътрешните работи Румен Петков. Пред Дарик радио от Брюксел той каза, че за момента не може да се твърди със сигурност, че организаторът на международната престъпна група, източила 7,5 милиона евро у нас от програма САПАРД, е в България.

Петков допълни, че към момента у нас има образувани 21 досъдебни производства и шест образувани дела за престъпления, свързани с източване на средства от европейски фондове. Министър Петков обяви още, че в основата на разкриването на аферата е нашето МВР.

 

По темата



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.