Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
16-02-2007

НОВАТА ЧЕРНОМОРСКА ПОЛИТИКА НА ЕС СРЕЩА КРИТИКИТЕ НА РУСИЯ

Европейската Комисия подготвя проект за нова политика на ЕС за сътрудничество в областта на търговията и сигурността със страните от черноморския регион, но Русия, която е важен играч в региона, вече започна да критикува плана, съобщава EUobserver.

Програмата „Съвместен план за действие на Черно море" (Black Sea synergy), включва черноморските страни - Румъния, България, Гърция, Русия, Турция, Украйна, Грузия, Армения, Азербайджан и Молдова, както и европейската „тройка" - председателството на ЕС, Европейската Комисия и върховния представител на съюза по външната политика Хавиер Солана.

Стратегията ще бъде представена на дипломатите на страните-членки в края на април или началото на май, за да получи одобрение на юнската среща на ЕС.

Програмата трябва да доведе до проекти за нови доставки на нефт и газ от Каспийско море, борба с нелегалната имиграция и контрабандата, развитие на неправителствените организации за защита на човешките права, борба с екологичните престъпления и изграждането на нови транспортни връзки.

Страните-членки на ЕС имат различни виждания за мястото на Русия в програмата за сътрудничество. Полша има желание да включи в министерските срещи страни извън региона - като Беларус, и да направи така, че Русия да получи второстепенна позиция при определянето на програмата за действие, докато Румъния вижда Русия като „равноправен партньор".

„Искаме руснаците да участват, но тази програма е различна от проекта за балтийско сътрудничество",заяви представител на ЕК, имайки предвид „Северно измерение" - форумът за проекти в района на Балтийско море, където ЕС и Русия са равнопоставени. „Съвместният план за действие в Черно море е инициатива на ЕС и Русия ще има различна роля", добави той за EUobserver .

Русия обаче не е склонна да отстъпи позициите си в региона, като висши руски дипломати вече предупредиха, че проекта ще се провали, освен ако Москва не получи по-важна роля.

"Не искаме този проект да бъде доминиран от ЕС", заяви за изданието руският посланик Владимир Чижов. „Под внимание трябва да бъде взето Северното измерение, когато започна като доминирана от ЕС инициатива то не проработи, така че бе преоформено като четворна инициатива на ЕС, Русия, Норвегия и Исландия, и в момента се развива добре".

Чижов сравни съвместният план за Черно море с предишния проект от 1999г. - Пактът за стабилност в Югоизточна Европа, като заяви, че е имал добро начало, но се е свил в последствие заради бюрокрация и спорове за учебниците по история на Османската империя.

"Разбирам, че физическото присъствие на ЕС в региона се увеличи с приемането на България и Румъния. Тези две страни обаче са членове на Черноморското икономическо сътрудничество и на Черноморския форум за сътрудничество и диалог. Честно казано, не виждам нужда от допълнителни структури", заяви той.

Портал ЕВРОПА припомня, че през януари Румъния предложи на ЕС започването на „Букурещки процес", сходен на Барселонския процес, за изграждане на специален подход към страните около Черно море

По темата



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.