ЕВРОПЕЙСКИТЕ МИНИСТРИ НА ЕКОЛОГИЯТА ОБСЪЖДАТ НАМАЛЯВАНЕТО НА ЕМИСИИТЕ ПАРНИКОВИ ГАЗОВЕ
Европейските министри на екологията се събират днес в Брюксел за да обсъдят мерките за борба с промените в климата, съобщава EUobserver.
Главната тема на разговорите ще бъде с колко да бъдат намалени нивата на емисии на парникови газове спрямо 1990г., като страните предлагат задължителни цели от 20%, поне 20%, 30% или отпадането въобще на задължителните цели.
Сегашният председател на ЕС - Германия - предлага задължителна цел от 20%, което среща неодобрението на Европейската Комисия, призоваваща за по-големи ангажименти в бъдеще.
През януари ЕК предложи страните-членки да издигнат 30 процентно намаляване на емисиите въглероден двуокис до 2020г., което да бъде прието от всички развити страни по света.
Дания и Швеция са готови да подпишат споразумението за намаляване на вредните емисии с 30% до 2020г., но Полша и Унгария са против задължаващите цели за намаляването на СО2 след 2012г.
Финландия също има съмнения за задължаващата цел от 20%, тъй като страните-членки все още не са решили как да бъде разпределено икономическото бреме и не е възможно да се предвидят последиците за европейските икономики от подобни цели.
Министрите ще обсъдят и включването на авиокомпаниите в търговията с емисии, както и целите за възобновяема енергия и употребата на биогорива.
България ще подкрепи предложението на Европейската комисия от 1 януари 2011 година в обхвата на Схемата на Общността за търговия с емисии на парникови газове да бъде включен авиационният сектор. Предвижда се това да стане на два етапа, съобщи News.bg.
От началото на 2011 г. в схемата ще се включат емисиите от вътрешните и международните полети от и до летища в рамките на ЕС.
Една година по-късно в схемата ще се включат и емисиите от всички международни полети, които пристигат или излитат от летища в рамките на ЕС от и до всички дестинации по света.