ЕВРОПА ИМА НАЙ-СЪВЪРШЕНОТО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО ЗА РАВЕНСТВО, КАЗА СТЕФАН ОЛСЪН ОТ ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ
Дискриминация в ЕС обаче продължава да има, допълни началникът на отдел "Действия срещу дискриминацията и гражданското общество" в Генерална дирекция "Заетост, социална политика и равни възможности" на ЕК.
Стефан Олсън бе сред гостите на откриването в България на Европейската година на равните възможности за всички. Конференцията, с която събитията по темата се откриват и у нас, се проведе сутринта в хотел "Шератон" в столицата и бе модерирана от директора на Европейския институт Юлиана Николова.
Влиятелната неправителствена организация Европейски институт е сред координаторите на информационните кампании по темата у нас. Министерството на труда и социалната политика отговаря за събитията у нас, свързани с годината на равните възможности.
Министър Емилия Масларова посочи, че в България вече разполагаме с необходимото модерно законодателство, изграден е институционалният механизъм за неговото прилагане. "Ние сме различни, но всеки трябва да има равни права в социалния живот, а хората в неравностойно положение се нуждаят от допълнителни усилия", обобщи Масларова и призова за общи действия, така че обществото ни да е основано на включването.
Според представителя на ЕК, разнообразието трябва да бъде използвано като предимство. "Не можем да си позволим да изключваме и изолираме никого, включително ромите, имаме нужда от таланта и способностите на всекиго, за да може Европа да остане конкурентоспособна. Основният двигател за социално включване е да поставим рисковите групи в системата на трудовия пазар", категоричен е Стефан Олсън.
ПОДРОБНО ОБОБЩЕНИЕ И ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ВИЖТЕ В РУБРИКАТА "СЪБИТИЯ" НА ПОРТАЛ ЕВРОПА ТУК.
Проучването Евробарометър „Дискриминацията в ЕС" е поръчано от Генерална дирекция по заетостта, равните възможности и социалните въпроси към Европейската Комисия. В рамките на проучването за периода 7 - 20 юни 2006г. са анкетирани 1025 български граждани. (ВИЖ ДАННИТЕ ЗА ЕС ТУК)
Проучването показва, че много по-голям процент българи, отколкото граждани на ЕС25 заявяват, че познават представители на ромската общност (48% срещу 12% за ЕС 25), или хора от различен етнически произход (66% срещу 55%). В същото време само 8% от българите в сравнение с 35% от останалите европейци съобщават, че познават някой, който е хомосексуален. (ВИЖ ДАННИТЕ ЗА БЪЛГАРИЯ ТУК)