Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
21-02-2007

ФРАНЦИЯ РАЗГОРЕЩЕНО ДИСКУТИРА ВЪРХОВЕНСТВОТО НА ЕВРОПЕЙСКОТО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО НАД НАЦИОНАЛНАТА КОНСТИТУЦИЯ

Във Франция се разгоряха страстни дебати за предизвикателството на европейското законодателство спрямо националния суверенитет, като се фокусират върху въпроса дали върховната правна власт е на френската конституция или на Европейския съд, съобщава EUobserver.

Обществените дискусии за върховенството на европейското законодателство се увеличиха значително през тази зима в страната, която през 2005г. отхвърли европейската конституция.

Дебатите започнаха частично като непредвиден страничен ефект от европейските усилия за борба с промените в климата, които формираха обекта на изключително важно решение от 8 февруари на Държавният Съвет(Conseil d'Etat) - най-висшият административен съд във Франция.

В дело пред този съд стоманодобивната компания Arcelor подаде оплакване за неравноправно третиране по Европейската схема за търговия с емисии, която е приета във френското законодателство.

Arcelor твърди, че европейското законодателство нарушава принципа за равенство, залегнал във френската конституция, тъй като задължава стоманодобивните фирми да плащат за замърсяване със въглероден двуокис, докато в същото време изключва от тази схема конкурентни производства - като производството на пластмаса.

Държавният Съвет обаче отказа да провери законосъобразността на европейския закон за емисиите спрямо френската конституция и вместо това насочи случая към Европейския Съд.

Решението на френския съд да не провежда конституционна проверка на европейското законодателство, тъй като според критиците на решението, то поставя френската конституция под Европейския Съд в правната йерархия.

Въпреки че върховенството на европейското над националното законодателство е добре установено, статута на националните конституции е по-малко ясен не само във Франция, но и в други страни, включително и Германия.

Водещият вестник „Льо Монд" побърза да предскаже в деня на решението, че евроскептиците и поддръжниците на независимостта ще приемат постановлението като „Ватерло" за френския суверенитет - нещо което се превърна в самоизпълняващо се пророчество, защото евроскептиците посочиха, че дори и „Льо Монд" нарича решението „Ватерло".

Патрик Луис, евродепутат от „Движение за Франция", отстояващо френската независимост, заяви: „Тук имаме поредния крещящ отказ от демокрация чрез тази най-нова отстъпка на френските съдии, които в решение след решение предават френския правен суверенитет на олтара на федерална Европа".

Франция обаче не е единствената европейска държава, в която се дискутира субординацията между европейското законодателство и националната конституция. Германският конституционен съд също пренасочва дела по защита на човешките права към Евроейския съд.

Конституционният съд в страната освен това трябва да постанови дали променената версия на Европейската конституция е съвместима германския основен закон, след като европейския договор бъде приет.

 

По темата



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.