ПРАВИТЕЛСТВОТО ОТЧИТА НОВИ УСПЕХИ ПРЕД БРЮКСЕЛ
България е изпълнила изцяло само една от формулираните от Европейската комисия в края на миналата година препоръки за напредък в съдебната реформа и с борбата срещу корупцията и организираната престъпност. Това става известно от разгледания в четвъртък от правителството междинен доклад за изпълнение на показателите, съобщава "Дневник".
В доклада, обхващащ извършеното от България от 1 октомври 2006 г. до 31 януари 2007 г., министрите отчитат като окончателно приключено единствено "приемането на конституционни промени, които да отхвърлят всякакво двусмислие за независимостта на съдебната система".
Отбелязва се, че веднага след приемането на четвъртата поправка в основния закон е възобновена дейността на работната група по новия Закон за съдебната власт. Очаквало се той да бъде внесен в парламента преди представянето през март в ЕК на окончателния доклад за напредъка на България по препоръките. В началото на март ще започне и второто четене на проекта за нов ГПК.
В доклада се отбелязва, че по изпълнението на останалите показатели за напредък се работи активно, като са предприети необходимите законодателни, административни и организационни мерки, и че България изпълнява актуализиран план за действие срещу организираната престъпност, обхващащ периода до края на 2007 г.
Портал ЕВРОПА припомня, че в септемврийския мониторингов доклад на ЕК към страната ни са поставени изисквания за изпълнението на определени показатели. Ако не бъдат изпълнени показателите в определените области, страната ни е застрашена от активирането на предпазни механизми.
В областта на съдебната система показателите са: приемане на промени в Конституцията, които да премахнат всякакво двусмислие по отношение на независимостта и отчетността на съдебната система;
осигуряване на по-прозрачен и ефикасен съдебен процес, чрез приемане и прилагане на нов закон за съдебната власт и нов гражданскопроцесуален кодекс. Докладване на въздействието на тези нови закони, както и на наказателнопроцесуалния и административнопроцесуалния кодекси, особено в досъдебната фаза;
- продължаване на реформата в съдебната система с цел да се увеличи професионализма, отчетността и ефикасността. Оценка на въздействието на тази реформа и ежегодно публикуване на резултатите;
- извършване и изготвяне на доклади относно професионални и безпристрастни разследвания по твърдения за корупция по високите етажи на властта. Да се докладва за вътрешни инспекции в държавните институции и за публикуването на имуществените декларации на лица, заемащи висшите държавни длъжности;
- предприемане по-нататъшни мерки за превенция и борба срещу корупцията, по-специално на границите и в местните власти;
- прилагане на стратегия за борба с организираната престъпност, като се наблегне върху тежката престъпност, изпирането на пари, както и върху системното конфискуване на имущество на престъпници. Да се докладва за нови и текущи разследвания, обвинения и присъди в тази област.