Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
27-02-2007

ИЗСЕЛНИЦИ СЕЗИРАТ СЪДА В СТРАСБУРГ ЗА ОГРАНИЧЕНИЯТА ПРИ ГЛАСУВАНЕ ЗА ЕВРОДЕПУТАТИ

Български изселници в Турция възнамеряват да сезират Европейския съд по правата на човека в Страсбург да отмени изискването за уседналост в закона за избор на евродепутати, което ще лиши българските граждани, живеещи в Турция, от участие в тези избори, съобщава Mediapool.

Инициативата е на Федерацията на балканските турци в Одрин, чийто председател Зюрфеттин Хаджиоглу заяви, че приетите от българския парламент промени целят да се отнеме правото на гласуване на българските изселници в Турция.

"Тези действия напомнят асимилаторската политика на властите в България в миналото, които прогониха българските турци", смятат от федерацията. "Българските турци допринесоха за демократизирането на България и отвориха пътя за присъединяването й към Евросъюза", се казва още в изявлението.

Изселниците ще отнесат въпроса към Европейския съд в Страсбург, ако приетите от НС промени бъдат одобрени и от президента Георги Първанов, за който на изборите през 2006 г. гласуваха почти 100% от избирателите на ДПС в Турция.
Пак по инициатива на Федерацията на балканските турци в Одрин е започнала подписка сред изселниците за отмяна на приетия принцип на уседналост.

ДПС първоначално реагира с остри декларации и напускане на пленарната зала заради приемането на спорния текст, който се заканиха да оспорват пред Конституционния съд. След окончателното приемане на закона се разбра, че май няма да правят това, защото междувременно бе вкарана разпоредба, която обезсмисля до голяма степен изискването за уседналост. На практика българските изселници ще могат да гласуват почти по същия начин, както досега, тъй като няма кой и как да ги проверява дали 60 дни от последните три месеца са пребивавали постоянно в България.

Междувременно проучване на "Алфа рисърч" показва, че 65% от пълнолетните български граждани одобряват принципа за уседналост в закона за избор на евродепутати. Над 80 на сто от привържениците на десните партии, НДСВ и "Атака" са "за" въвеждането му и биха постъпили както депутатите. Респективно, 80% от избирателите на ДПС му се противопоставят, както в пленарна зала го направиха и представителите на партията, сочи изследването, направено между 20 и 22 февруари сред 700 души в страната.

Мнението на левите симпатизанти се разминава с действията на БСП при гласуването на закона. За разлика от червените депутати, които с малки изключения гласуваха "въздържал се", три четвърти от привържениците на партията заявяват подкрепата си за принципа на уседналост.

Колебания проявяват единствено потенциалните избиратели на ГЕРБ. Един от всеки пет симпатизанти на партията избира позицията "въздържал се".

73% от анкетираните смятат, че не е редно хора, които трайно живеят в чужбина, да определят бъдещето на страната. И затова мнозинството от българските граждани не виждат нищо дискриминационно в изискването за уседналост, защото то не ограничава избирателните права по принцип, а само докато засегнатите от него живеят извън страната (74%).

Интервюираните намират за порочен практикувания от избирателите на ДПС "изборен туризъм".

Частично колебание сред българите предизвиква единствено факта, че изискването за уседналост при гласуването би засегнало не само изселниците в Турция, но също българските граждани в САЩ и други държави извън ЕС, посочват от "Алфа Рисърч", цитирани от Mediapool.

Седемдесет на сто от избирателите са на мнение, че изискването за уседналост трябва да залегне при провеждане на местни и парламентарни избори. Изработването на механизма за прилагането му обаче трябва да е внимателно обмислено, така че да предотвратява порочната практика на "изборния туризъм" и едновременно с това да не оставя съмнения за нарушени избирателни права.

 



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.