ОЛАФ ИСКА СПИРАНЕ НА ПРОЕКТИ ПРИ СИГНАЛ ЗА ИЗМАМА
Европейската агенция за борба с измамите (ОЛАФ) е поискала българските институции да блокират обработката на документите на кандидати за финансиране при подаден сигнал за измама. Това стана ясно след заседанието във вторник на Централното звено на българската Службата за борба с измамите (АФКОС), съобщи Mediapool.
Начело на АФКОС е вътрешния министър Румен Петков. Службата бе създадена през 2003 г. по искане на Европейската комисия, за да се засили контролът върху парите по предприсъединителните програми на ЕС (ФАР, ИСПА и САПАРД).
Другото искане от страна на ОЛАФ към България е да се създаде специален регистър, в който да се вписват лицата, които нецелесъобразно са се възползвали от парите на ЕС. Така ще бъдат предотвратени бъдещи измами. Това се посочва в проект за правила за сътрудничество между европейската служба и АФКОС, който бе представен от шефа на ОЛАФ Франц Брюнер по време на посещението му в страната на 26 януари.
Въпреки това правилата бяха разгледани в края на февруари в разгара на скандала с източени 7,5 милиона лева по програма САПАРД, става ясно от съобщението на МВР.
Сигналът за измамите бе подаден от ОЛАФ. Оттам определиха случая за твърде сериозен, определиха акцията по настоящата афера като добър старт на работата с българските власти, която обаче е в своя начален етап и от ОЛАФ се надяват на по-продуктивно партньорство занапред.
По време на заседанието на АФКОС са били обсъдени начините, по които да се избегне налагането на финансови санкции за България при разследвания на злоупотреби, надхвърляща фиксираните срокове за уведомяване на Европейската комисия, посочва Mediapool.
Портал ЕВРОПА припомня, че Софийския апелативен съд освободи безусловно двама от задържаните по аферата със САПАРД, на трети бе пуснат под парична гаранция. Апелативният съд прецени, че няма обосновано предположение за участието на Марио Николов, Мариана Николова, Людмил Стойков и Иван Иванов в организирана престъпна група, както и че няма доказателства на този етап от делото за пране на пари.
Няма да коментирам актовете на съда, но за сравнение ще кажа, че същите доказателства бяха достатъчни на съдилищата в Германия и Швейцария, но не и за българския, заяви вчера шефът на отдела за борба с корупцията във Върховната касационна прокуратура Бойко Найденов, цитиран от „Дневник". Наблюдаващият прокурор Андрей Андреев каза, че разследването е още в ранен стадий и е оптимист за края му. Чакаме още документи от чужбина, допълни той.
Европейската комисия не може да коментира решенията на българския съд, заяви говорителят на комисията по земеделието Михаел Ман. Комисията се интересува от случая от гледна точка на това, че парите, които са взети неправомерно от САПАРД, трябва да бъдат върнати, каза той. В момента се запознаваме със случая и ще коментираме по-късно, каза говорител на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ), от която дойде сигналът за аферата, съобщи изданието.