Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
02-03-2007

ЗЕЛЕНИТЕ В ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ ПИТАТ ЕК ЗА БЪЛГАРСКАТА "НАТУРА 2000"

Депутатите от групата на зелените в Европейския парламент са отправили 17 въпроса към Европейската комисия във връзка с орязания от българското правителство обем на мрежата НАТУРА 2000, съобщи електронното издание на "Дневник". В 6-седмичен срок комисарят по околната среда Ставрос Димас трябва да отговори на запитванията и да последва реакция от страна на ЕК.

Министерският съвет остави извън обхвата на мрежата територии като Батова, Дервентски възвишения, Добростан, Дуранкулашко езеро, Емине, Галата, Калиакра, к-с Камчия, долината на р. Места, Палакария, Палакарийско-Роякско плато, Родопи, Рупите, к-с Шабленско езеро, Славянка и Пирин планина, Триград - Мурсалица и езерен комплекс Варна - Белослав.

Българската Зелена партия поиска спешно съдействие от Групата на зелените в Европейския парламент и Европейската зелена партия за нарушенията, които се извършват при изграждането на българската част от европейската екологична мрежа НАТУРА 2000. В декларацията си партията настоява да се спрат опитите от страна на местната власт за проваляне на НАТУРА 2000 в страната.

Зелените искат още да се потърси отговорност за допуснатите нарушения, за които огромни по размери санкции ще изплаща всеки един български гражданин.

Пресен пример в това отношение е Полша, която е изправена пред едноседмичен срок за спирането на строежите в защитени територии. Ставрос Димас заяви: "Не желаем невъзстановими щети, каквито са отрязаните дървета. Как ще ги върнем?", попита той полското правителство. Ако страната не изпълни условията, Европейският съд ще започне производство за милиони евро.

Междувременно в становище, изпратено до БТА, български учени изразиха учудването си от решението на Министерския съвет да отложи изследваните и предложени от тях проекто-защитени зони по "НАТУРА 2000" с цел тяхното повторно проучване и прецизиране.

В становището се казва, че това решение ще доведе до унищожаването или увреждането на тези зони. Учените припомнят, че научният капацитет в областта на зоологията, ботаниката и екологията в България е количествено лимитиран, и той е използван почти изцяло при изготвянето на предложенията за защитени зони. Най-добрите български учени зоолози са били включени в екипа за изследването на фауната под ръководството на проф. Димитър Нанкинов.

В становището се подлагат на съмнение и посочените срокове за изготвяне на "неутралните" предложения - до октомври тази година, като се припомня, че предложените проекто-зони са резултат от дългогодишната работа на екипи от учени. При преразглеждането им за един толкова кратък период от време е невъзможно да се определи сезонната специфика на изследванията за много групи организми, категорични са учените.

 



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.