Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
Портал ЕВРОПА на живо
Новини
Конкурси
Квартал ЕВРОПА
Европейски съюз
България - ЕС
Преговори за присъединяване
Програми и проекти
Въпроси и отговори
Библиотека
Интернет магазин
Портал "ЕВРОПА" - За нас; Етичен кодекс
Анкети
Твоят глас в ЕС
Пътна безопасност
Актуално
Анализи
Интервюта
История на ЕС
ЕС институции
Държави-членки на ЕС
Присъединяващи се страни
Асоциирани държави
Дейности
Договори на ЕС
Евро
Хронология
Ключови документи
Институции на ЕС
Финансови институции
Консултативни органи
Междуинституционални служби
Децентрализирани органи на ЕС (агенции)
Председателства на ЕС
Редовни доклади
Представяне
Договори за присъединяване
Основаващи договори
История на отношенията
Дейности
Партньорства за присъединяване
Преговорни глави
Национални позиции
Общи позиции на страните-членки
Изпълнение
Договор за присъединяване
Глава 1 Свободно движение на стоки
Глава 2 Свободно движение на хора
Глава 3 Свободно предоставяне на услуги
Глава 4 Свободно движение на капитали
Глава 5 Дружествено право
Глава 6 Политика на конкуренцията
Глава 7 Земеделие
Глава 8 Рибно стопанство
Глава 9 Транспортна политика
Глава 10 Данъчна политика
Глава 11 Икономически и валутен съюз
Глава 12 Статистика
Глава 13 Социална политика и заетост
Глава 14 Енергетика
Глава 15 Индустриална политика
Глава 16 Малки и средни предприятия
Глава 17 Наука и изследвания
Глава 18 Образование и обучение
Глава 19 Телекомуникации и информационни технологии
Глава 20 Култура и аудиовизуална политика
Глава 21 Регионална политика и координация на структурните инструменти
Глава 22 Околна среда
Глава 23 Защита на потребителите и тяхното здраве
Глава 24 Сътрудничество в областта на правосъдието и вътрешните работи
Глава 25 Митнически съюз
Глава 26 Външни отношения
Глава 27 Обща външна политика и политика на сигурност
Глава 28 Финансов контрол
Глава 29 Финансови и бюджетни въпроси
Глава 30 Институции
Глава 31 Други
Мониторингови доклади
Редовни доклади
Предприсъединителни финансови инструменти
Програми на общността
ПРОГРАМА ИСПА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ
ПРОГРАМА САПАРД НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ
ПРОГРАМА ФАР НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ
Мерки по Програма "САПАРД"
Фондовете за България
Стратегии
Законодателство
Планове и програми
Публикации
Европа от А до Я
Основни документи
Национални стратегии
Областни стратегии
Общински стратегии
Български нормативни документи
Международни актове
Вторично законодателство на ЕС
Доклади
Редовни Доклади на ЕК
Доклади за напредък
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
08-03-2007

БЪЛГАРСКИ ПОЛИТИК НАМЕСЕН В СКАНДАЛ С ОРГАНИЗИРАНАТА ПРЕСТЪПНОСТ

В месеца когато българското правителство трябва да представи в Брюксел първия си доклад за изпълнението на специфични показатели в реформите, страната ни отново бе замесена в скандал с корупция и организирана престъпност.

До 31 март правителството ни трябва да изпрати доклад до Европейската Комисия за напредъка в реформата на съдебната система, борбата с корупцията и организираната престъпност.

Междувременно американското списание "Конгрешънъл куотърли" (Congressional Quarterly или кратко CQ), цитирано от вестник „Дневник", публикува обширна разработка за софийския кмет Бойко Борисов. В статията, публикувана на 2 март във всекидневния електронен бюлетин "Вътрешна сигурност", се казва още, че Борисов "е свързан с почти 30 неразкрити убийства" в страната.

Авторът Джеф Стейн - редактор по въпросите на националната сигурност, се позовава на "дебел 9 см. поверителен доклад на швейцарска частна банка, възложен на екип с цел да оцени риска в България" и приключен преди 18 месеца. Вестник „Дневник" предава и оригиналния текст на публикацията:

Най-влиятелният политик в България, най-новият съюзник на Вашингтон в глобалната война с терора, е близък съратник на прочути мафиоти и е свързан с почти 30 неразкрити убийства в черноморската република, твърди поверително разследване за оценка на риска в страната, поръчано от частна банка. Американското партньорство с 48-годишния Бойко Борисов, популярен бивш вътрешен министър (в действителност той бе главен секретар на МВР - бел.ред.) и канещ се сега да вземе българското президентство, е последният пример за политическата търговия, която се води от администрацията на Буш в борбата с тероризма и слагаща Пентагона, ЦРУ и ФБР в едно легло с някои от най-корумпираните и престъпни лидери.

Борисов, бивш телохранител на последния комунистически диктатор и на един от наследниците му след края на комунизма, бе назначен през 2001г. за главен секретар на МВР и миналата година претендираше за главна роля в откриването на офиса на ФБР в София. Карате фанатик - преди той е бил треньор на българския национален отбор - чийто отличителен белег е черното кожено палто, Борисов беше още и важен играч в миналогодишната сделка с българската администрация за разполагане на американски военновъздушни, военноморски и сухопътни сили в България, една потенциална площадка за атака срещу Иран, разположен на 800 мили на изток отвъд Черно море.

Борисов, който обича да го сравняват с Арнолд Шварценегер, напусна миналата година вътрешното министерство, за да стане много популярен и влиятелен кмет на София и няма съмнение, че маневрира с цел да поеме контрола над правителството на изборите през 2009г. Но според дебелото 3 инча поверително досие, съставено от екип от бивши високопоставени служители на американските органи на реда по поръчка на швейцарска банка, Борисов също е смятан за "бизнес партньор и бивш съратник на някои от най-големите мафиоти в България".
Докладът отпреди 18 месеца ни бе предоставен под условие да не се посочват името на банката и хората от разследващия екип.

През 2001-2005г. по време на четиригодишния си мандат във вътрешното министерство Борисов е използвал своите правомощия да се бори с корупцията във властта с цел да помогне на съратниците си мафиоти да ликвидират конкуренти в подземния свят. "След като Бойко Борисов бе назначен за главен секретар на вътрешното министерство през 2001г.... имаше голям брой убийства и мафиотски разстрели на личности, свързани с престъпните групировки в България", посочва докладът.

"Нито едно от тези убийства не е разкрито. Много разследвания, за които се съобщава, че са ръководени от Борисов, бяха приключени без заключение или обяснение", продължава текстът.
Докладът е изпъстрен с подробности за връзките на ИПОН - частната охранителна фирма на Борисов, и вероятните й близки връзки с престъпната групировка СИК. (Пресслужбата на българското посолство във Вашингтон не можа да ни преведе какво означават на английски съкращенията IPON и SIK) "Борисов има документирана история на бизнес връзки с личности, за които се смята, че са високопоставените ръководители на организираната престъпност в България", казва докладът, който включва подробни портрети на престъпните му партньори и на 28-те неразкрити "убийства" под негов надзор.

"По време на управлението на Борисов като най-високопоставен шеф на органите на реда само обикновени, незначителни мафиоти бяха изправени пред правосъдието, докато неговите бивши бизнес партньори процъфтяваха, а техните предполагаеми конкуренти бяха системно избивани", твърди докладът като цитира публикации в българските медии. Банковото разследване заключава, че предполагаемите връзки на Борисов с мафията трябва да предизвикат "изключителна предпазливост от страна на американските органи на реда, отговарящи за връзките с България и размяната на информация между агенциите".

Статията на американското списание предизвика широк отзвук в българските политически кръгове.


Бойко Борисов определи публикацията в американското списание CQ като пълна измислица, за която стоят провалени и корумпирани български политици, съобщава Mediapool.

На заседанието на Столичния общински съвет той направи коментар по повод твърденията в публикацията, че е бил свързан с престъпните групировки и че стои зад близо 30 поръчкови убийства, извършени по времето, когато е бил главен секретар на МВР.

"Цитираното в статията изследване е било поискано от частна швейцарска банка, която е поискала от някой, запазил анонимност, да напише нещо, което е поръчано от България", каза Борисов, според когото поръчката била на тези, които се плашат от проекта ГЕРБ. "Като знаете къде стоят парите на "Топлофикация" и на други хора - главно в швейцарски банки, оттам идва и поръчката", каза още столичният кмет и неформален лидер на ГЕРБ.

Той допълни, че когато е бил главен секретар на МВР в легитимен доклад на ООН е било посочено, че България е на трето място в света по залавяне на наркотици и страната ни е била посочена като успешно справила се с прането на пари, печатането на фалшиви пари и източването на кредитни карти.

Публикацията в "Конгрешънъл Куотърли" има една - единствена цел - да се дискредитира личността на Бойко Борисов по всякакъв начин - това каза в кулоарите на парламента независимият народен представител Лъчезар Иванов, съобщи Агенция "Фокус". Иванов подчерта, че не познава статията и научава за нея и съдържанието й от журналистите. Той допълни, че "по-голяма и опашата лъжа досега не е чувал". "Една частна банка поръчва, а знаем, че който поръчва музиката, казва каква музика да се свири", коментира депутатът. Като главен секретар на МВР Бойко Борисов не се е занимавал пряко с разкриване на убийството. "Визират се 30 престъпления. Може да се посочат и 50. Това също е инсинуация. Който е писал това, е подходил много тенденциозно", коментира Иванов.

По думите на Лъчезар Иванов - Бойко Борисов е бил многократно награждаван, както от Съединените щати на най-високо ниво, така и от европейски държави е получил много отличия. В статията ясно личат неприязън и омраза към личността на Борисов, отбеляза Иванов и многократно подчерта, че написаното е абсолютно несъстоятелно. След завършването на мандата си, както и по време на мандата, Бойко Борисов е доказал многократно своите качества. Многократно беше показано и доверието, което всички американски служби му гласуват.

Лъчезар Иванов допълни, че трябва да се установи кой е източникът на информацията, по какъв път и как се разпространява. Той препоръча на журналистите да се обърнат към представител на американското посолство, който да каже дали изнесената информация е вярна.

Свидетели сме на огромен скандал, свързан с образа на страната ни като правова държава и съюзник в международната борба с тероризма и корупцията. Това заяви зам.-председателят на ДСБ Веселин Методиев от парламентарната трибуна, цитиран от Агенция "Фокус".

"За пореден път истината за престъпността и корупцията в България излиза от чужди институции. Този скандал е надпартиен и поставя под въпрос демократичните устои и правовия ред в България", категоричен бе Методиев.

От ДСБ настояват за незабавна реакция от страна на президента Георги Първанов и очакват такава от главния прокурор Борис Велчев. Освен това партията иска изслушване на премиера Сергей Станишев и на министрите Ивайло Калфин и Румен Петков, които били запознати с документите по този скандал.

Това е публикация, която се разпространява в Конгреса, и то - по задание на частна банка, от неназован източник. Това, което прочетох, ми прилича много на неща, които съм чел в български издания като вестник "Атака" и вестник "Седем". Това каза Димитър Абаджиев, независим народен представител, в парламента за Агенция "Фокус".

"Не трябва да забравяме, че наближава предизборна кампания в България и има предизборна кампания в Съединените щати. Това, което е важно в случая, е, че Бойко Борисов е получил най-високите отличия на ЦРУ и ФБР. Тези отличия не се дават "просто така". Те се дават на базата на конкретни резултати. Един от обективните факти е, че през 2003 година в Доклада на Държавния департамент, когато Бойко Борисов беше главен секретар на МВР, се посочва, че България е постигнала съществен ръст в борбата срещу трафика на наркотици, а тази година се казва, че България от държава, през която минават наркотиците, се е превърнала в държава-производител на наркотици. Според Абаджиев - това са фактите, въз основа, на които трябва да се правят изводи. всичко останало са публикации, които сме чели и в българските вестници. Все едно в тяхното издание да се напише за най-корумпираното българско правителство от 1997 година до 2001 година. Това не означава, че то е такова, само защото българските политици са го казвали, коментира Абаджиев. Същото се отнасяло и за сегашната статия - това са квалификации, които сме чували и от български политици. Сигурен съм, че зад тази статия стоят и български политици, завърши Абаджиев. На въпрос - кои са, той отговори: "Тези, които не желаят Бойко Борисов да има авторитета, който има, които са срещу ГЕРБ. Те са известни, няма смисъл аз да ги изброявам".

 

Портал ЕВРОПА припомня, че в последния мониторингов доклад на ЕК се посочва, че:

Както България, така и Румъния ще се отчитат редовно за напредъка по конкретно набелязаните точки. Първият съответен доклад ще трябва да бъде предаден на 31 март 2007 г. Комисията ще осигури вътрешни и външни експерти за сътрудничество и даване на насоки в процеса на реформата с цел гарантиране на напредъка. След това, до месец юни самата Комисия ще докладва за напредъка по набелязаните точки пред Европейския парламент и Съвета. Докладите на Комисията ще включват оценка на това дали е било отговорено на конкретните очаквания или има нужда от промени и при нужда може да изискат допълнителни доклади за напредъка. Този механизъм ще функционира до изпълнение на всички поети ангажименти по набелязаните точки.

България

Приемане на поправки в законодателството, които отстраняват окончателно двусмислиците по отношение на независимостта и отчетността на правораздавателните органи.

Осигуряване на по-прозрачни и ефективни съдебни процедури посредством приемане и прилагане на нов закон за съдебната власт и нов гражданскопроцесуален кодекс.

Продължаване на реформата в съдебната система с цел увеличаване на професионализма, отчетността и ефективността. Оценка на въздействието на тази реформа и ежегодна публикация на резултатите.

Провеждане и отчитане на резултатите от професионални, безпристрастни разследвания по обвинения в корупция по високите етажи. Отчитане на резултатите от проведените вътрешни проверки на обществени институции и публикуване на списъците с имуществото на висшите държавни служители.

Предприемане на допълнителни мерки за предотвратяване и борба с корупцията, особено по границите и в рамките на местните власти.

Прилагане на стратегия за борба с организираната престъпност, която фокусира върху сериозната престъпност, прането на пари и систематичната конфискация на имуществото на престъпниците. Докладване по новите и текущите следствия и съответните обвинения и присъди в тези области.

 

По темата



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.



Tyxo.bg counter