ПРЕГОВОРИТЕ ЗА КОСОВО СЕ МЕСТЯТ В СЪВЕТА ЗА СИГУРНОСТ НА ООН
Специалният пратеник на ООН, Марти Ахтисаари ще отнесе спора за бъдещия статут на Косово до Съвета за Сигурност в края на март, след като сръбските и косовските лидери не успяха да постигнат компромис, съобщава EUobserver.
След финалния кръг на разговорите между двете страни, който се проведе във Виена в петък и събота, Ахтисаари заяви, че едногодишните преговори са се изчерпали без Белград и Прищина да постигнат общо становище.
„Съжалявам да го кажа, но няма воля от страна на участващите страни да отстъпят от позициите си", заяви той.
Хода за пренасянето на преговорите от Виена в Ню Йорк бе очакван, тъй като косовските албанци приветстваха, а сърбите твърдо отхвърлиха проекта на Ахтисаари за бъдещето на провинцията, който предвижда частична независимост за Косово.
Сръбският премиер Воислав Кощуница разкритикува решението за отиване към международно решаване на въпроса и призова за продължаване на преговорите между двете страни.
„Открадването на Косово от Сърбия би представлявало най-опасния прецедент в историята на ООН", заяви той по време на разговорите.
Косовският президент Фатмир Сейдиу повтори, че независимостта е „началото и края на нашата позиция" и предвиди бъдещето на Косово като „модерна държава, която стана благодарение на съпротивата срещу чуждата окупация".
Докато сърбите се надяват на вето от страна на Русия и Китай, косовските албанци разчитат на подкрепа от ЕС и САЩ.
Комисарят по разширяването Оли Рен заяви, че „великите сили не трябва повече да отлагат резолюцията за бъдещия статут на Косово".
Според него проекта за решение, който бе обсъждан, е „реалистичен компромис", който „представлява рамката на бъдещо стабилно, демократично и мултиетнично Косово".
„Нуждаем се от трайно решение на статута на Косово, при това без забавяне. Резолюция за статута трябва да бъде базирана на ясна европейска перспектива за да се подобри стабилността на Косово и съседните региони", добави Рен.
Говорител на руското външно министерство заяви в неделя, че Русия ще търси компромис, който да е приемлив и за сърбите, като добави, че „Едно наложено на сила решение няма да изтрае", съобщава вестник „Комерсант", цитиран от EUobserver.
Вестникът твърди обаче, че руски дипломати признават неофициално, че Москва ще се въздържи при гласуването, вместо да наложи вето, твърдейки, че „Сърбия вече е загубила Косово и няма да си го върне. Въздържайки се от гласуване, Москва може да запази авторитета си".