ПОДПИСАНИ ФИНАНСОВИ СПОРАЗУМЕНИЯ ПО ФАР "ТРАНСГРАНИЧНО СЪТРУДНИЧЕСТВО"
Днес зам.-министърът на финансите Любомир Дацов и Ръководителят на делегацията на ЕК в България Майкъл Хъмфрис подписаха Финансовите споразумения между Република България и Европейската комисия по програма Фар за трансгранично сътрудничество за 2006 г. България - Гърция, Македония, Румъния, Турция и Сърбия, съобщиха от министерството на финансите.
Подкрепата от ЕС за ТГС с Гърция е на стойност 20 млн. евро; с Македония - 3 млн. евро; с Румъния - 8 млн. евро; с Турция - 7 млн. евро и със Сърбия - 4 млн. евро - заяви след подписването зам.-министърът на финансите Любомир Дацов. Той допълни, че 2006 г. е последната финансова година за подкрепа по програма ФАР и уточни, че финансовото участие на Република България и за петте споразумения е изразено в национално съфинансиране по проектите с инвестиционен компонент и е в размер на 10 милиона 205 хиляди евро.
Любомир Дацов представи и някои от проектите в Споразуменията, които той определи като най-мащабни: „Рехабилитация на път II-86 Чепеларе - Соколовци и изграждане на обходен път край Рудозем"; „Рехабилитация на път І-7 Ямбол-Елхово" и „Повишаване безопасността на движението по пътя Е79, Дупница - Кулата".
Друго основно направление на помощта по ТГС е опазването на околната среда, като са включени проекти за прогнозиране на наводненията в басейна на река Марица/Еврос и за интергрирано използване на термо-минералните води от гео-термалната система на река Ерма/Илидица. Предвиден е и проект в областта на туризма за развитие на Туристически център Перперикон.
В програмите за всяка граница са включени грантови схеми, подкрепящи чрез малки местни проекти устойчивото икономическо развитие на регионите чрез подобряване на инфраструктурата, насърчаване на икономическите връзки и ефективно използване на природните ресурси. Предвидени са също мерки от типа "хора за хора", насочени директно към населението и даващи възможности за сътрудничество между институции и организации от двете страни на границата - уточни още Дацов.
Майкъл Хъмфрис също отбеляза, че това подписване на финансови меморандуми между България и ЕК по програма ФАР е последното, защото България вече е пълноправен член на ЕС. Той допълни, че развиването на добри взаимотношения между хората от двете страни на границата е от изключително значение и затова е важно, че проектите по финансовите споразумения са не само в областта на инфраструктурата и околната среда, а има и мерки от типа „хора за хора".