ЕВРОЕКСПЕРТИТЕ МОЖЕ И ДА НЯМАТ СРЕЩИ С ЖУРНАЛИСТИ В БЪЛГАРИЯ ПРЕЗ АПРИЛ
При срещите на евроексперти по правосъдие, организирана престъпност и корупция е възможно да не бъдат поканени медиите, проучи Портал ЕВРОПА.
В момента Брюксел и София уточняват програмата на трите групи експерти за посещението им страната през април. Говорител на Европейската комисия потвърди през седмицата, цитиран от ДПА, че Брюксел изпраща през април експерти да проверят докъде са стигнали реформите в България и Румъния. "Представители на комисията и на държавата домакин ще прекарат заедно една седмица в оценка докъде е стигнало прилагането на европейските стандарти в правосъдната система, земеделието, безопасността на храните и авиацията, съобщи говорителят, цитиран ДПА", писа авторитетният делови всекидневник "Дневник".
Както Портал ЕВРОПА вече съобщи тази сутрин, между 10 и 17 април в България ще пристигнат експерти на Еврокомисията, които да оценят на място напредъка по шестте критерия. Експертите са разделени на три групи, които ще проучват реалното състояние на нещата едновременно: за съдебната система, за борба с корупцията и за организираната престъпност.
Портал ЕВРОПА научи, че българското правителство иска конкретните задачи и мисията на евроекспертите за предстоящото им посещение в София да бъдат формулирани по по-конкретен начин, т.е. да не се отклоняват от benchmarks. България иска - на най-високо ниво - Комисията да изработела ясна методология и механизъм за оценка на нашия напредък; да нямало "широки интерпретации" и да не се смесвали benchmarks "с други въпроси".
Под въпрос е дали на планираните срещи на евроекспертите с наши неправителствени организации ще могат да присъстват журналисти, както предлага ЕК. Целта на срещата с обществените организации е да се чуе тяхната оценка за ситуацията в проблемните области.
Българското правителство и ЕК обсъждат също дали разкритията за организираната престъпност ще се публикуват, или просто обществеността ще бъде информирана, че такива разкрития има. София настоява информирането на обществеността да се случва само когато е "уместно". Не се знае и дали ще има среща на групата евроексперти по съдебна система с представители на българското Министерство на правосъдието. Подлежи на уточняване също дали групата по борба с организираната престъпност ще може да се запознае с конкретни случаи - т.нар. case studies.