ЮЖНА ЕВРОПА ИЗОСТАВА В ПРЕДОСТАВЯНЕТО НА ПОМОЩИ
Гърция, Италия и Португалия са на дъното на класацията на западноевропейските донори на помощи за развиващите се страни, докато ЕС като цяло остава най-големият дарител на помощи в света, предоставяйки през миналата година повече от първоначално планираното, съобщава EUobserver.
Според доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, който ще бъде публикуван днес, ЕС е дарил около 48 млрд. евро или 0.42% от БВП за 2006г.
Около една четвърт от сумата е от отмяната на дългове на Ирак и Нигерия.
Помощта на ЕС се равнява на 57% от световните дарения за развиващите се страни, като Япония (0.25% от БВП) и САЩ (0.17%) изостават от Европа.
В самия съюз има различия в приноса на отделните страни-членки. Докато „старите" западноевропейски страни са си поставили индивидуални цели от 0.33% от БВП, „новите" страни са обещали 0.17% до 2010г. и 0.33% до 2015г.
Южноевропейците изостават най-сериозно от размера на обещаните помощи за миналата година, показва доклада на ОИСР. Гърция е предоставила най-малко помощ - 0.16%, следвана от Италия с 0.20% и Португалия с 0.21%.
Швеция (1.03%), Люксембург (0.89%) и Холандия (0.81%) са в другия край на скалата като най-щедри донори.
Европейската Комисия наскоро призова държавите-членки да координират по-добре дейностите си за предоставяне на помощи за развитие, тъй като те много често се припокриват и са неефективни, тъй като много агенции работят по едни и същи проекти и се фокусират върху няколко страни, докато други държави са забравяни.