Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
04-04-2007

ЕК ДАДЕ ЗЕЛЕНА СВЕТЛИНА НА ПЕТРОЛОПРОВОДА КОНСТАНЦА – ТРИЕСТ



Конкуренцията за пренос на петрол в Централна и Югоизточна Европа се засилва, след като във вторник тържествено бе дадена зелена светлина на проекта за изграждане на Паневропейския петролопровод, свързващ румънското черноморско пристанище Констанца с италианското пристанище Триест на Адриатическо море, съобщава Mediapool.

По този начин проектите за петролопроводи в тази част на континента стават три - Бургас - Вльора, Бургас - Александруполис и Констанца - Триест. И трите проекта имат амбициите да доставят петрол за Централна и Западна Европа от Русия и Каспийския регион.

Във вторник енергийните министри на Румъния, Сърбия, Хърватия, Словения и Италия подписаха в хърватската столица Загреб министерска декларация за изграждането на Паневропейския петролопровод, предадоха информационните агенции. Зад проекта застана Европейската комисия, като под документа символично сложи подпис и еврокомисарят по енергетика Андрис Пиебалгс. В предишни свои изявления той е подкрепял идеята за повече алтернативни пътища за пренос на енергийни суровини, включително и за изграждането на тръбопроводите от Бургас до гръцкото пристанище Александруполис и от Бургас до албанския порт Вльора.

Подписването в Загреб стана в рамките на провеждащ се голям регионален форум, посветен на енергийната сигурност, в който участват енергийни и икономически министри от България, Румъния, Албания, Македония, Сърбия, Черна гора, Турция, Босна и Херцеговина, Хърватия, Гърция и Молдова като наблюдател. От българска страна във форума участва министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров. Той е в състава на делегацията, придружаваща премиера Сергей Станишев при официалното му посещение в Загреб, започващо също във вторник.

Министерската декларация предвижда изграждането на петролопровод с дължина 1360 километра, който ще свързва Констанца с Триест. Проектното годишно количество петрол, което ще бъде транспортирано по петролопровода, е 90-112 милиона тона, а доставките ще са от Русия и Каспийския регион.

Смята се, че с изграждането на допълнителна отсечка от 80-100 км между Хърватия и Италия, петролопроводът ще може да бъде свързан с тръба, прекосяваща Алпите, през която нефт ще се доставя и на пазарите в Австрия и Германия.

След подписването на документа хърватският премиер Иво Санадер заяви, че ангажиментът на ЕС към проекта е от ключово значение. "Първата стъпка е направена. Сега трябва да започнем да го превръщаме в реалност", каза още хърватският министър-председател.

 



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.