ИКОНОМИЧЕСКАТА КОМИСИЯ НА ЕП ПРИЕ ДОКЛАД ЗА ПРЕМАХВАНЕТО НА МИНИМАЛНИТЕ АКЦИЗИ ВЪРХУ АЛКОХОЛА
Европейските депутати от Комисията по икономическа политика и парични въпроси на ЕП приеха доклад, предлагащ премахването на минималния акциз върху алкохола, съобщават от пресслужбата на Европейския парламент.
През 1992г., 12-те тогава страни-членки единодушно приеха налагането на минимални нива на акцизите върху бирата, спиртните и други алкохолни напитки, освен виното. Целта е намаляване на пазарните разлики, причинени от различните нива на акцизите. Европейската Комисия сега предлага тези минимални равнища ( които са приети като абсолютни стойности, а не като процент) да бъдат увеличени за да компенсират инфлацията от 1992г. до сега.
Икономическата комисия на ЕП прие обаче днес доклада на депутата Астрид Люлинг с поправката на българския представител Мартин Димитров, където се посочва, че минималните нива на акцизите не са успели да постигнат желаното хармонизиране на таксите и по тази причина трябва да бъдат премахнати.
Вместо това депутатите от комисията предлагат приемането на кодекс на поведение, който да насърчи страните-членки с по-големи от средните нива на акцизите да ги замразят и да преминат към постепенното им снижаване до средното ниво. Страните, които налагат по-малки акцизи, от своя страна трябва да обмислят повишаването им. И в двата случая страните-членки ще могат да вземат предвид общото си икономическо състояние, което ще позволи на държавите, опитващи се да покрият критериите от Маастрихт за влизане в Еврозоната да не увеличават инфлацията си чрез рязкото покачване на акцизите върху алкохола.
Докладът бе приет от Комисията по икономическа политика и парични въпроси на ЕП с 19 гласа „за", 15 „против" и 2 „въздържали се". Той ще бъде обсъден на пленарната сесия в Брюксел, която ще се проведе на 9-10 май. Тъй като става дума за данъчна политика, предложението на Европейския парламент има консултативен характер и решението дали минималните акцизи да бъдат увеличени, намалени или напълно премахнати, ще изисква единодушно споразумение на страните-членки в Съвета на ЕС.