Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
18-04-2007

ФРАТИНИ ОТНОВО ПОИСКА КОНКРЕТНИ РЕЗУЛТАТИ В БОРБАТА С ОРГАНИЗИРАНАТА ПРЕСТЪПНОСТ

Европейската комисия все още очаква конкретни резултати от България в борбата с корупцията по високите етажи на властта, организираната престъпност и ускоряване на работата на съдебната система. Това заяви вчера зам.-председателят на ЕК и еврокомисар по правосъдие и вътрешен ред Франко Фратини, цитиран от "Дневник".

В това си първо изявление пред български медии след получаването на доклада за извършените реформи в областта "Правосъдие и вътрешен ред", изпратен от българското правителство в Брюксел в края на март, Фратини заяви, че продължава да настоява пред вътрешния министър Румен Петков за "консолидиране на извършените реформи, прилагане изцяло на законите и конкретни резултати".

Според него съдебните дела се разрешават твърде бавно, което уронва престижа на съда в очите на българите. Преди София да изпрати доклада в Брюксел, тъкмо Фратини беше един от най-благосклонно настроените в Еврокомисията към напредъка на България в тази проблемна област. Неговите прекалено оптимистични изказвания бяха критикувани неофициално от експерти в Еврокомисията. В неофициални изказвания те не скриха недоволството си от доклада, изпратен от София.

Фратини се срещна вчера с българския министър по европейските въпроси Гергана Грънчарова. Тя беше на първото си работно посещение в Брюксел, където обсъди напредъка на София и с председателя на Европейския парламент Ханс Герт Пьотеринг и генералния секретар на ЕК Катрин Дей.

В отговор на критиките на Фратини министър Грънчарова заяви, че още не е получила конкретни оценки за свършеното от България. Тя добави: "Като човек, пристрастен към реформите в България, и аз не смятам, че всичко е свършено, тъй като става въпрос за процеси без финална дата и никой не очаква в края на юни правителството да е свършило всичко." Като основни постижения на София Грънчарова посочи, че "адресираме проблемните зони открито", доброто посрещане на оценяващите експерти на Брюксел, на които е била предоставена цялата искана информация, както и практиката министерствата да публикуват в интернет отчети за свършената работа.

Грънчарова изброи областите, в които България е получила похвали за свършеното: промяната на конституцията, реформите в съдебната власт, напредъкът в граничния контрол и борбата с корупцията по граничните пунктове и в местното самоуправление. По думите й Брюксел очаква с нетърпение дебатите по Закона за съдебната власт и Гражданско-процесуалния кодекс, които би трябвало да бъдат приети през юни, посочва "Дневник".



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.