САЙМЪН КОВИНИ: ОСВОБОЖДАВАНЕТО НА БЪЛГАРСКИТЕ МЕДИЦИ ТРЯБВА ДА ОСТАНЕ АБСОЛЮТЕН ПРИОРИТЕТ ЗА ЕС
На среща днес с български журналисти в Страсбург евродепутатът от Европейската народна партия Саймън Ковини коментира доклада за правата на човека, който ще бъде дискутиран утре в Европейският парламент, съобщи агенция „Фокус".
Ковини заяви, че българските медици, задържани в Либия, са не само граждани на България, но и на Европейския съюз, което ангажира допълнително отговорността на Съюза със ситуацията около процеса в Либия. Той вярва, че те са несправедливо осъдени и измъчвани да признаят престъпление което не са извършили като по неговите думи това смятат всички извън Либия.
Той заяви, че трябва да се направи всичко възможно за освобождаването на петте медицински сестри и палестинския лекар. Трябва да се избере правилната дипломация и тон на преговори.
Според него този проблем трябва да остане като абсолютен приоритет на ЕС и трябва да се изразява една твърда позиция, като е важно Европейският съюз да бъде много внимателен.
Със доклад, който е по собствена инициатива на Ковини членовете на комисията по външните работи на ЕП изразяват разочарованието си от липсата на положителни резултати от процеса по освобождаване и осигуряване на справедлив процес за петте български медицински сестри и палестинския лекар.
Те отбелязват, " че въпреки текущите усилия на Комисията за разрешаване на въпроса чрез водене на политически диалог и осигуряване на медицинско лечение на заразените деца, либийският режим остава все така упорит по отношение на делото и продължава да разпространява провокативни изявления в медиите."
В тази връзка те настоятелно призовават Комисията "да преразгледа инструментите на политиката си спрямо Либия така че да намери по-ефективен подход към бързото разрешаване на въпроса и да сложи край на осемте години агония и скандалното нарушаване на правата на човека."
Параграфът за медиците, включен в доклада, цели да запази фокуса на Съвета и Комисията върху проблема. Ковини изрази и разочарование от новото дело повдигнато срещу сестрите от техните мъчители защото това може да доведе до още една присъда. Това засилва допълнително използването на сестрите като политическо оръжие, постигане на различни цели и сделки. Ковини смята твърдо, че ЕС не трябва да е част от подобни сделки. Той потвърди, че отношенията между Либия и Европейския съюз трябва да се развиват, но ЕС трябва настоятелно да показва, че освобождаването на несправедливо осъдените сестри е абсолютен приоритет. Той препоръча и провеждане на консултации със специалисти по темата Либия и ситуацията.
Ковини коментира и издигането на кандидатурите на медиците за европейски депутати. Според него това би засилило и натиска върху тях и използването им като политически инструменти от страна на Либия. Попитан, дали Европа има утвърден план за действие в случай на негативен изход на делото, Ковини отвърна, че не знае за твърдо очертани стъпки, които ще се предприемат в такъв случай. Но ако това се случи, то би било равностойно на "държавно самоубийство". По думите му при такъв изход последиците за Либия ще са драстични и няма да са в неин интерес, съобщава „Фокус".