КОНСОРЦИУМЪТ ЗА СИСТЕМАТА "ГАЛИЛЕО" ИЗПУСНА КРАЙНИЯ СРОК
Частният консорциум, натоварен с работата по европейската сателитна навигационна система „Галилео", изпусна ключов краен срок, зададен от ЕС, съобщава ВВС.
Европейската комисия заяви в четвъртък, че компаниите са направили „недостатъчен прогрес", който води до неприемливи забавяния и риск за публичните финанси.
Това вероятно означава, че европейските данъкоплатци ще трябва да покрият разходите по програмата, коментира ВВС.
Очаква се ЕК да представи нови планове за развитието на проекта на 16 май, а през юни той да бъде обсъден от транспортните министри на съюза.
Консорциумът се състои от водещи европейски комуникационни и аерокосмически концерни: EADS, Thales, Inmarsat, Alcatel-Lucent, Finmeccanica, AENA, Hispasat, и TeleOp.
Комисията им бе поставила 10 май като краен срок за създаването на единна структура, която да управлява „Галилео", главен изпълнителен директор и обща позиция.
В четвъртък ЕК обяви, че целта не е била изпълнена задоволително.
Микеле Черконе, говорител на Генерална дирекция „Транспорт" към ЕК, заяви, че Комисията възнамерява да предложи „различни сценарии за връщането на Галилео в правилната посока".
Плановете са системата да разполага с 30 сателита, които да предоставят навигационна информация от космоса. Първоначално се предвиждаше европейските данъкоплатци да отделят над един млрд. евро в началната фаза на проекта. Следващите етапи трябваше да струват над още два млрд. евро, като две трети от средствата да бъдат осигурени от частния сектор.
Поради липсата на напредък в преговорите между компаниите, сега се очаква европейските граждани да платят по-голяма част от стойността на проекта.
Черконе заяви, че това ще бъде по-благоприятно за данъкоплатците в дългосрочен план. Той сравни възможностите с купуването на автомобил или взимането му на лизинг.
„Когато вземете кола на лизинг, първоначално плащате по-малко, но в крайна сметка това се оказва по-скъпо. Когато директно купувате автомобил, вие трябва да дадете парите по-рано, но като цяло колата е по-евтина", заяви той пред журналисти в Брюксел.
Първоначално се предвиждаше изтрелването на 30-те сателита да започне през 2008г., но срока бе удължен до 2011-12г. заради разногласия между европейските страни, припомня ВВС