ЮЛИАНА НИКОЛОВА ЗА РОЛЯТА НА ГРАЖДАНСКИЯ СЕКТОР И ОБЩЕСТВЕНИТЕ МЕДИИ ЗА ЕВРОВОТА
Участието в изборите означава да не допускаме друг да решава вместо нас. Това коментира в предаването "Преди всички" на БНР директорът на Европейския институт Юлиана Николова. Тя посочи, че най-ниска избирателна активност на първия евровот в 10-е държави, присъединили се към ЕС преди България и Румъния, е регистрирана там, където "скъсването с миналото стана най-бавно". Г-жа Николова поясни, че в страните, в които преходът е продължил най-дълго, се наблюдава най-голямо недоверие в политическата система и в смисъла да се гласува.
Юлиана Николова, която е сред водещите експерти по евроинтеграция, допълни в интервюто си пред БНР, че е отговорност както на обществените медии, така и на гражданския сектор, да разясняват пред най-широка аудитория смисъла от участие в изборите за Европейски парламент, неговите функции и правомощия. В отговор на въпрос на водещата Мариета Фидосиева, г-жа Николова посочи, че близо 80% от дейността на националните парламенти се предопределя от решенията, които се взимат от Европейския парламент.
В коментар на репортажи на БНР от Смолян и Бургас, в които ставаше въпрос за липса на интерес сред гражданите към кампанията, която водят кандидатите за ЕП, Юлиана Николова призова за по-голяма обществена чувствителност към облика на кандидатите - а именно, гражданите да си дадат сметка "какви хора се изправят пред нас, очаквайки нашия вот" - дали са свързани с неправомерно присвояване на средства или пък с бившите тайни служби; "а едното е свързано с другото" - допълни директорът на Европейския институт.
В изборната седмица между чалгата, скандалите и убийствата - какво разбра електоратът от посланията и дали ще гласува - това беше една от темите в днешното предаване "ПРЕДИ ВСИЧКИ" на програма "ХОРИЗОНТ".