ЕВРОПЕЙСКИТЕ ИНСТИТУЦИИ ПОСТИГНАХА СПОРАЗУМЕНИЕ ЗА РОУМИНГА
Представителите на основните европейски институции - комисията, парламента и съвета, постигнаха предварително споразумение по отношение на роуминга, съобщава "Дневник".
Информацията беше потвърдена и от генералния директор на Генерална дирекция "Информационно общество и медии" към Европейската комисия Фабио Коласанти. Решението предстои да бъде официално одобрено, посочи още той. Ако всичко върви по план, парламентът ще гласува законопроекта на пленарната си сесия в края на май, а министрите ще излязат с крайното решение на срещата си в Люксембург на 7 юни.
Според предварително постигнатите договорености през първата година от приемането на новите разпоредби, за да направи разговор от мобилния телефон извън страната, потребителят ще плати 49 евроцента, а за да приеме повикване от чужбина - 24 евроцента. Цените на едро (между операторите от различните страни) ще бъдат от 30 евроцента на минута. Тези тарифи може да се понижат с времето, посочиха източниците.
Цените са компромисен вариант между исканията на ЕК и операторите, които през последната една година влязоха в жестока битка. Парламентът предлагаше цена от 45 евроцента за провеждането на международни разговори и 20 евроцента за приемането им. Това решение би намалило таксите за роуминг в ЕС със 70%. Предложението беше приветствано от комисаря по телекомуникациите Вивиан Рединг, но не и от страните членки, чиито министри по телекомуникациите настояват за по-високи цени - 60 евроцента за обаждания и 30 за приети повиквания. Тяхното предложение е много по-близо до исканията на мобилните оператори, които настояват за минимални корекции в приходите им.
Холандия и Дания например поддържат ниските тарифи, но срещу тях е силното лоби на големи оператори като "Водафон", "T-мобайл" и "Телефоника", които успяха да убедят Великобритания, Франция и Испания да отхвърлят предложенията на комисията. Годишният приход от роуминг на европейските мобилни оператори е около 8.5 милиарда евро. Повечето страни членки се обявиха против проекта на Рединг с аргумента, че драстичното намаляване на цените на роуминга ще навреди на мобилните оператори в ЕС. Те изтъкват негативния ефект, който ще окаже намалението на цените им върху счетоводния баланс.