Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
18-05-2007

СОФИЯ МОЛИ БРЮКСЕЛ ЗА УСКОРЕНО РАЗГЛЕЖДАНЕ НА ПРОГРАМАТА ЗА СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ

Средствата от Европейския фонд за развитие на селските райони ще бъдат получени най-рано през февруари 2008 г., което ще затрудни изключително много фермерите и общините с вече готови проекти. Това обяви зам.-министърът на земеделието Димитър Пейчев по време на конференция за предизвикателствата пред българското земеделие в рамките на Европейския съюз, съобщава „Дневник".

Форумът беше организиран от Икономическия и социален съвет, Европейския икономически и социален комитет, организациите на европейските кооперативи "Копа Коджека" (COPA COGECA) и съвета на българските аграрни организации. На срещата присъстваше и ръководителят на главна дирекция "Земеделие" в Европейската комисия Жозе Мануел Суза Ува.

Пейчев помоли г-н Суза Ува срокът за разглеждане на българската програма за селските райони, която беше депозирана в Брюксел на 4 април, да бъде проверена за четири вместо за шест месеца, какъвто е максималният законен срок. Пред конференцията експертът от Брюксел поясни, че е необходимо програмата да бъде гледана за шест месеца, защото подобен е бил подходът и към останалите новоприсъединили се европейски държави. Националната програма представя разпределението на средствата за седем години от 2007 до 2013 г., които заедно с националното съфинансиране ще достигат 3.2 млрд. евро. Това означава, че годишно българските производители и преработватели могат да усвояват шест пъти по-голям ресурс от този по досегашната програма САПАРД, обясни още Суза Ува. Той припомни, че въпреки административната подготовка, която българските чиновници са натрупали по САПАРД, контролът по усвояването на средствата за селските райони трябва да бъде по-засилен.

Според Димитър Пейчев българската администрация имала ресурс да организира и контролира изпълнението на проектите. Ако програмата бъде одобрена от ЕК за четири месеца, процедурите по одобряване на проектите от българската разплащателна агенция могат да започнат още в средата на лятото от юли. В случай че комисията приложи 6-месечното одобрение, това означава, че машината ще се задвижи с 40-дневно закъснение, обясни още Пейчев, цитиран от „Дневник".

В началото на юни мисия от Брюксел ще проверява степента на готовност на българската администрация, която ще проверява плащанията от европейските фондове. Този контрол ще се извършва от Интегрираната система за администрация и контрол, която обединява всички регистри в системата. Ако се установят пропуски, Европейската комисия може да намали с 25% директните плащания за фермерите за 2007 г.



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.