ТУРЦИЯ ГНЕВНА НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО НА САРКОЗИ ЗА СЪЗДАВАНЕ НА "СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ СЪЮЗ"
Турция остро разкритикува предложението на новия френски президент Никола Саркози за създаването на „Средиземноморски съюз" като алтернатива на кандидатурата на страната за членство в ЕС и призова френския лидер да спазва поетите ангажименти, съобщава EUobserver.
„Турция е страна, която е започнала преговорите за присъединяване с Европейския съюз. Преговорите започнаха на основа на единодушно взетото решение от ЕС, включително и Франция", заяви турския външен министър Абдулла Гюл.
Според Гюл „поставянето на пречки пред напредъка на преговорите ще е равно на нарушаване на подписаните споразумения и дадените обещания, нещо, което не смятам, че ще стане".
Саркози, който е известен като противник на турското членство в ЕС - вече посочи, че ще работи за дефиниране на „постоянните" граници на съюза и преориентиране на разговорите с голямата мюсюлманска държава.
Новият френски президент предложи сформирането на хлабава организация от 16 средиземноморски страни, като Турция трябва да бъде в основата на клуба.
Според плана на Саркози групата трябва да създаде съвет по подобие на ЕС, с ротационно председателство и да се занимава с въпроси като енергетиката, сигурността, борбата с тероризма, имиграцията и търговията. Новата организация цели да обвърже по-тясно южна Европа с Израел и мюсюлманските му съседи
Идеята обаче бе посрещната с гняв от Турция, като Гюл заяви, че: „ Турция е една от средиземноморските страни, но сътрудничеството в Средиземно море и сътрудничеството в Европа са различни неща".
Преговорите на Анкара за влизане в ЕС започнаха през 2005г., но разговорите по главните въпроси в момента са замразени заради дългогодишния спор между Турция и Кипър.