Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
19-05-2007

РЕФЕРЕНДУМЪТ ЗА БЪСЕСКУ ЗАСЯГА И БЪЛГАРИЯ - FINANCIAL TIMES

Траян Бъсеску ще спечели - това сочат всички прогнози преди вота. Близо 80% от гласоподавателите - включително привърженици на партиите, които се противопоставят на президента, ще подкрепят Бъсеску, сочат още сондажите. Румънците трябва да отговорят на въпроса: "Съгласни ли сте с отстраняването от поста на президента на Румъния Траян Бъсеску?".

Очаква се избирателите да покажат, че са против неестествената коалиция между Либерали и Социалдемократи, довела и до парламентарния вот за отстраняване на Бъсеску, и до промените в правителството. Очевидно мнозинството избиратели са останали убедени от политиката на Бъсеску и на приближената му Демократическа партия за разкриване на корупционните схеми на румънския преход - процес, който беше спрян именно със създаването на коалцията между Либерали и Социалдемократи и отстраняването на архитекта на промените в правосъдието министър Моника Маковей.

Влиятелният "Файненшъл таймс" коментира, че Бъсеску вероятно ще се върне в президентския кабинет, но че референдумът за неговото отстраняване "съсредоточава тревогите относно способността на Румъния да изпълни обещанията, които пое при присъединяването си към ЕС в началото на годината".

Дори "популиският президент" да спечели днешния референдум, едва ли ще намалеят нарастващите настроения в Брюксел и други европейски столици, че политическата бъркотия и провалът в продължаването на борбата с корупцията в Румъния и съседната й България "... изложиха процеса на разширяването на ЕС като зле канализиран". 

"Файненшъл таймс" смята, че неспособността на Букурещ - и София - да се реформират засилва умората от разширяването в най-влиятелните страни-членки и дори заплашва перспективите за членство на Хърватия и други страни от Югоизточна Европа, които "работят, за да изпълнят критериите за присъединяване".

"Файненшъл таймс" цитира изказване от тази седмица на еврокомисаря по правосъдието Франко Фратини, че обмисля да препоръча задействането на наказателните механизми, предвидени в присъединителния договор на Румъния, известни като "предпазни клаузи". Комисията би могла да отмени признаването на решенията на румънския съд в други страни-членки, което ще се отрази негативно на трансграничния бизнес, пояснява вестникът и припомня, че британски и френски представители са критикували Фратини за твърде "мекия" му подход спрямо Румъния и България по отношение на "сериозната" корупция.

В заключение "Файненшъл таймс" пише: "Тревоги за ендемичния характер на корупцията и за съдебната независимост доминираха преговорите за присъединяване на двете балкански страни - чак до присъединяването им на 1 януари."

Какво още пише влиятелният вестник за вътрешнополитическите процеси в Румъния и противопоставянето между партиите - вижте в пълния текст на материала, поместен в оригинал на англоезичната версия на Портал ЕВРОПА.

Траян Бъсеску бе отстранен от поста при гласуване в парламента на 19 април. Опозиционните партии обвиниха президента в нарушаване на конституцията. Анкетна парламентарна комисия излезе със заключение, че Бъсеску е проявявал "пристрастно поведение", изоставил е "ролята си на политически посредник", съдействал е "за създаване на атмосфера на политическа нестабилност", и неоправдано е отказвал на назначи министри, предложени от премиера.

Референдумът ще се запомни с една от най-ожесточените кампании, които Румъния е преживявала в последните години и с вота на румънските избиратели в полза на идеята за борба с бившите елити и свързаните с тях икономически групировки, коментира "Дойче веле". Резултатът от референдума няма да доведе автоматично до решаване на острата политическа криза в Румъния. Напротив - ще бъде върнато положението отпреди отстраняването на Бъсеску с напрежение между президентската институция и парламента.

В страната ще бъдат отворени над 17 хиляди избирателни секции /17 294/, а в чужбина румънците ще могат да гласуват в 178 избирателни секции в 93 държави. Над 18 милиона румънски граждани /18 212 980/ имат право да гласуват. Референдумът ще бъде валиден независимо от процента на гласувалите.



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.