Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
29-05-2007

ПРОЕКТИТЕ ПО ГРАНТОВИТЕ СХЕМИ ПО ПРОГРАМА ФАР СЕ РАЗГЛЕЖДАТ В МОМЕНТА

Подготвените кандидатури ще могат да кандидатстват за средства от Структурните и Кохезионния фондове.

Проектите по грантовите схеми от програма ФАР, чиято цел е да подпомогнат кандидатстващите при процедурите за финансиране със средства от европейските Структурни и Кохезионен фондове, се разглеждат в момента в съответните министерства. Това съобщи в прессъобщение Българската стопанска камара БСК, като уточни, че информацията е потвърдена от представителите на министерството на икономиката и енергетиката Владимир Бобев, министерството на регионалното развитие Антонина Тончева и министерството на финансите Гергана Митрева.

Българският бизнес има реални шансове да усвои голяма част от средствата, предвидени за България за периода 2007 - 2013 г. от европейските Структурни и Кохезионен фондове. Това съобщи в Шумен по време на семинар за усвояването на средствата от ЕС Камен Колев, управител на Българската стопанска камара.

Готовността на бизнеса за усвояване на европейските средства може да се изведе от проектите, които са били подадени за грантовите схеми по програма ФАР, обясни още Колев. В сегмента на консултантските услуги представителите на бизнеса са подготвили 1443 проекта, от които са одобрени и се изпълняват 194. Според Колев причината за неприемането на всички проекти е, че средствата са били ограничени. Финансовата перспектива пред България за периода 2007 - 2013 г. е точно обратната - на страната ни се предлага огромен обем средства, които трябва да се усвоят за седемгодишния период.

Опитът, който България има с предприсъединителните фондове, е използван в създаването на механизма на работа със Структурните и Кохезионния фондове. Правителството постигна доста облекчения в режима на усвояването. Едно от тях е т.нар.правило N+3, което означава, че проектът, с който се кандидатства, трябва да бъде изпълнен за срок от три години. Този режим е предвиден за периода 2007 - 2009 г., за да улесни получателите на европейските средства. В това отношение България е привилегирована, защото за останалите държави този срок е две години.

Средствата за одобрените проекти ще се изплащат в българска валута. Това решение също е метод за улеснение на получателите. Средствата от ЕС пристигат в България в евро - разликата във валутния курс ще се поема от държавата, а не за сметка на бенефициента.

Семинарът е част от информационната кампания на министерството на финансите „Бъдете активни", партньор в която е БСК, и чиято цел е да запознае широката общественост с възможностите, които предлагат 7-те млрд.евро, които страната ни има възможност да усвои по седемте оперативни програми в рамките на първите 7 години от еврочленството ни.

По темата



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.