ПРОДИ, ДЮРЧАНИ И АДАМКУС ПОДКРЕПЯТ МЕРКЕЛ ЗА БЪРЗОТО ПРИЕМАНЕ НА ЕВРОПЕЙСКАТА КОНСТИТУЦИЯ
Италианският премиер Романо Проди заяви в понеделник вечерта, че Европейския Съюз спешно се нуждае от нов конституционен договор, докато унгарския му колега Ференц Дюрчани предупреди, че европейските граждани смятат, че водещите политици са „затънали" по въпроса, съобщава германското издание Jurnalo.
Двамата премиери направиха изявленията си по време на пресконференция в Берлин, преди да започнат срещата си с канцлера Ангела Меркел и литовския президент Валдас Адамкус, която е посветена на подготовката на срещата на ЕС през следващата седмица в Брюксел.
„Ако не направим крачка напред, ще бъдем принудени да направим крачка назад", заяви Проди, като същевременно добави, че е „много по-спокоен" от напредъка на конституцията в сравнение с преди шест месеца.
Дюрчани подчерта нуждата от „запазване на възможно най-много от договора", отбелязвайки, че Унгария е втората страна ратифицирала конституцията, която бе отхвърлена през 2005г. от французите и холандците.
„Проблемът е че нашите граждани ни виждат да обсъждаме нещо, което им е трудно да разберат. Водещите политици в Европа изглеждат като затънали по тези въпроси през последните две - три години", добави Дюрчани.
Според него ЕС е нещо повече от икономически съюз и трябва да бъдат запазени ценностите, записани в оригиналния договор. Той посочи правата на малцинствата като особено важен проблем.
Литовският президент Валдас Адамкус от своя страна посочи енергийните въпроси като основен въпрос за ЕС, който трябва да бъде включен в договора.
"Енергетиката трябва да стане един от основните закрепени в конституцията принципи на солидарност на ЕС", заяви той.
Германското председателство на ЕС се стреми по време на мандата на Португалия да се проведе междуправителствена конференция, която да подготви компромисен текст до края на годината.
Това ще остави 2008г. за ратификация на конституцията от всички държави-членки за да може договора да бъде в сила преди изборите за Европейски парламент през 2009г.
Италия, Литва и Унгария са ратифицирали оригиналната конституция с големи парламентарни мнозинства, докато германската ратификация очаква решение от Конституционния съд на страната, след като парламента вече я ратифицира, припомня Jurnalo.