БЪЛГАРИЯ ЩЕ РАЗЧИТА НА ЕС ЗА СПРАВЯНЕ С ПРОБЛЕМИТЕ НА РОМИТЕ
Нуждаем се от много по-координирана политика и е назрял моментът институциите, с активното участие на неправителствения сектор, да проведем политическа дискусия и да подготвим нова рамкова програма за интеграция на ромите в България, която да обхваща периода от 2008 до 2015 година., заяви премиера Сергей Станишев при откриване на 10-то заседание на Международния управителен комитет на инициативата "Десетилетие на ромското включване 2005-2015", на което България в момента е председател, съобщава „Дневник".
"Все още има силен ведомствен подход в администрацията и липсва достатъчно координация на различните ведомства по отношение на политиката за интеграция на ромите", заяви Станишев.
Изказването на премиера стана в присъствието на социалния министър Емилия Масларова и на подчинените му от съвета по етнически и демографски въпроси към МС.
На дискусията присъства председателят на "Отворено общество" Джордж Сорос, който е вдъхновител и спонсор на инициативата, обхващаща 9 европейски страни с ромски общности. Неговото впечатление е, че в българското общество има съпротива към отпускането на средства за ромите, съобщи Mediapool.
Той призова българското правителство да прояви по-голяма активност при усвояване на средства от еврофондовете, предназначени за това малцинство. Сорос заяви още, че местната власт трябва да обособи специални длъжности в своята администрация, които да подпомагат кандидатстването за пари от Брюксел.
По думите на премиера, членството в Европейския съюз предлага нови инструменти - финансови, политически и управленски, които трябва да се използват ефективно. За да се случи това, е необходима политическа воля и обществено съгласие, допълни Станишев.
Би трябвало заедно да настояваме за по-голямо внимание от страна на европейските институции за формиране на по-цялостни европейски политики за интеграция на ромите в нашето общество, каза Станишев.
Липсата на политика за интеграция на ромите означава задълбочаване на проблемите им. На национално ниво трудно бихме се справили с този въпрос и затова е необходимо по-голямо внимание от страна на ЕС.
Министърът на труда и социалната политика Емилия Масларова уточни, че през 2006г. над 83 000 роми са намерили работа, а над 42 000 - са придобили квалификация. Тя допълни, че трябва да се преодолее стереотипа сред обществото по отношение на ромите.