ПОЛША ПАК ПРЕДИЗВИКА СПОРОВЕ ОКОЛО СИСТЕМАТА ЗА ГЛАСУВАНЕ
В петък Полша се зарече да отвори наново дебатите за европейския договор за да е сигурна, че ще получи обещаните отстъпки, съобщава Ройтерс.
Европейската комисия заяви, че е против полските планове като Жозу Мануел Барозу призова всички правителства да спазват приетото в Брюксел споразумение. На срещата в Брюксел на 21 и 22 юни европейските лидери успяха да убедят Варшава да се откаже от вето на системата за гласуване.
Сега споровете са по въпроса за механизма, който ще розволи на европейските държава да забавят решения, ако не им достигат гласове за блокиращо малцинство.
Варшава твърди, че се е съгласила на отстъпка от две години за подобни случаи. Представители на комисията обаче казват, че споразумението е решенията да се отлагат до следващата среща на ЕС. Срещите на върха в съюза се провеждат на всеки три или четири месеца.
Други европейски лидери твърдят, че няма нищо за разрешаване по миханизма за гласуване по време на междуправителствената конференция в края на месеца.
Полският премиер Ярослав Качински заяви на пресконференция, че въпросът не е напълно решен за Полша. "Трябва окончателно да решим въпроса на междуправителствената конференция"", заяви той.
По-късно Качински заяви, че не става дума за предоговаряне на споразумението, а за записване в договора на вече договореното.
Барозу заяви, че е възможно обсъждането на поправки в споразумението, но "нищо, което ще се противопостави на вече постигнатото с единодушие". На срещата в Брюксел, Полша накрая се съгласи да спре съпротивата си срещу отстъпката новата система за гласуване да не бъде въведена до 2017г.
Португалският премиер Жозе Сократес, който пое председателството на съюза, заяви че полските планове изглежда се градят на недоразумение. "Мандатът е много ясен и прецизен. Сигурен съм, че това е само недоразумение", заяви той.
Председателят на ЕП Ханс-Герт Пьотеринг заяви, че новото полско предложение противоречи на постигнатото споразумение. "Ако това е вярно, то би противоречило напълно на постигнатото на срещата в Брюксел и това е напълно неприемливо", заяви той в Лисабон.
Според анализатори, желанието за повторно отваряне на преговорите ще затвърди образа на Полша като непредвидим партньор.