Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
16-07-2007

ЗАСЕДАНИЕ НА СЪВЕТА ПО ЗЕМЕДЕЛИЕ И РИБАРСТВО

Кабил ще информира Брюксел за сушата и нужните компенсации.

На 16 юли започва заседанието на Съвета по въпросите на земеделието и рибарството под председателството на Жайме Силва, португалския министър на земеделието, развитието на селските райони и рибарството.

Информация за продължителното засушаване в България, ще представи министърът на земеделието и горите Нихат Кабил  по време на заседанието на Съвета на Европейския съюз по земеделие днес. Той ще изрази намерението си правителството да предостави държавна помощ за компенсиране на последиците от него, съобщиха от пресцентъра на ведомството в петък. Аналогични действия ще предприеме и Румъния, която също пострада от пролетната суша.

Ротационното Португалско председателство на ЕС ще представи приоритетите в работната си програма за земеделския сектор.

Ще бъде проведен и политически дебат по предложението на Европейската комисия  за реформа  в сектор „Захар". Ще се представи и актуална информация за птичия грип от разновидността Н5N1.

В края на заседанието ще бъде дадена пресконференция.

Пазарът на вино

Дневният ред на Съвета включва обмяна на гледни точки по представеното от Европейската комисия предложение за регулиране на общата организация на пазара на вино. На 4 юли ЕК прие предложение за реформа в общия пазар на вино, целейки да повиши конкурентоспособността на европейските винопроизводители. Освен балансиране между търсене и предлагане, предложението опростява правилата, регулиращи пазара на вино и предпазва "най-добрите традиции в ЕС за винопроизводство". Ключовото намерение на ЕК е да се оптимизира начинът, по който се използва бюджетът от 1.3 млрд. евро за този сектор, като бюджетът се запазва на същите нива. Предложението на ЕК предвижда всички неефективни мерки за подкрепа на пазара да бъдат премахнати.

България подкрепя предложените от Комисията параметри на реформата, но се обявява против забраната за обогатяване със захароза, което е традиционна практика за страната, посочиха от земеделското министерство. Според анализ във вестник "Пари" от 9 юли, предстоящата реформа в лозаро-винарския сектор на ЕС открива нови възможности за експанзия на българските винопроизводители. На първа страница вестник "Пари" допълва на 9 юли, че една от предлаганите мерки - да се премахнат голям част от субсидиите, които са се оказали неефективни, ще постави българските фирми в по-конкурентна позиция, защото в момента те нямат достъп до тези средства.

Портал ЕВРОПА припомня, че на 6 юли десните в Европарламента разкритикуваха идеите на Еврокомисията за реформа в лозаро-винарския сектор. Предложенията на ЕП не са включени в документа на Комисията", каза Елизабет Йегл (ЕНП-ЕД) - докладчик на ЕП по предложението. Ако текстът на ЕК не се промени, не изключвам сериозни последствия за винопроизводителите в Централна Европа, каза Йегл. Според нея са напълно недостатъчни предвидените средства за националните финансови рамки, липсват мерки за подобряване качеството и за промотиране на продажбите. Тя разкритикува и забраната за захароза на виното, както и разширените правомощия на Европейската комисия в сектора. Бъдещото разпределение на фондове, базирано на „исторически принцип" - което явно е предпочитаният от Комисията метод - не се връзва с новите условия на разширения Европейски съюз, категорична е дясната евродепутатка. „Всички фондове трябва да бъдат разпределяни по честен и балансиран начин сред страните-членки", казва Елизабет Йегл. Според нея предложените от Еврокомисията мерки ще са в ущърб на европейския винен сектор като цяло и в частност за винопроизводителите от Централна Европа.



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.