ЕК ОБМИСЛЯ РЕЦИПРОЧНИ МЕРКИ ЗА АМЕРИКАНСКИЯ ВИЗОВ РЕЖИМ
Европейската комисия обмисля да предложи реципрочни мерки, ако някои страни от ЕС останат извън обхвата на новия закон, приет от американския Конгрес за облекчаването на визовия режим с ЕС, съобщи The European Voice.
В момента безвизовия режим за туристи и бизнесмени се прилага само за 15 европейски страни: Словения и всички страни-членки от преди 2004г. с изключение на Гърция. САЩ в момента изискват под 3% откази за издаване на визи за да може някоя европейска страна да се включи в безвизовия режим. Приетият през миналата седмица от Конгреса закон вдига бариерата на 10%, но това все още означава, че пътници от Румъния, Полша, Литва, Латвия, Словакия, България и Унгария, ще се нуждаят от визи, тъй като процента на отказаните визи е над 10.
ЕК в момента изучава американския закон и подготвя доклад за септември, който може да предложи реципрочни мерки.
Полша, която има около 25% отказани визи, се надява новия закон да позволи по-голяма свобода за включване на страни в програмата, тъй като в него се предвижда „разширяване на безвизовите привилегии за граждани от чужди страни, които са партньори в борбата с тероризма"
Представители на ЕК и европейски дипломати твърдят, че в програмата могат да бъдат включени всички оставащи 12 страни, тъй като изглежда американската администрация ще има известна свобода за взимане на решения. От комисията твърдят, че в програмата трябва да бъде взет предвид и броя на просрочените визи, тъй като се смята, че за страни като Полша той е малък. Страни като Унгария, чийто размер на отказите е малко над 10% също се надяват да бъдат приети.
От ЕК се опасяват, че въвеждането на нови технологии от САЩ в граничния контрол ще забави приемането на нови страни в безвизовия режим. Комисарят по правосъдието Франко Фратини вече е написал писмо до американският министър на вътрешната сигурност Майкъл Чертоф, в което предупреждава, че ЕС също обмисля въвеждането на онлайн регистрация за американските граждани, посещаващи Европа. Комисарят по данъчната политика Ласло Ковач също е написал писмо на Чертоф, в което предупреждава, че ЕС може да предприеме мерки в отговор на новия американски закон, изискващ сканирането на товарите, напускащи европейски пристанища.