Europe.bg
  Начало - Предстоящо
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Предстоящо

  • A+
  • A-
14-09-2008

Лил ще домакинства форум на Глобалния Мониторинг на Околната среда и Сигурността (GMES)

На 16 и 17 септември във френския град Лил ще се състои международна конференция, с която се дава старт на първите услуги от GMES - „Глобален мониторинг на околната среда и сигурността”, програма на ЕС и ЕКА (Европейската космическа агенция), в която участва и България.

Инициативата GMES има за цел да създаде европейска информационна мрежа, която да осигурява данни в реално време за възникнали опасности – наводнения, пожари, свлачища, производствени аварии и др. По този начин тя трябва да подпомага организацията и работата на всички национални служби по гражданската защита в ЕС. Програмата на Европейския съюз предвижда обединяване на данни от космически, въздушни, наземни и морски платформи за наблюдение на околната среда. Още преди 2 годинистраната ни прие Национална стратегия за участието на България в GMES.

Френското председателство на ЕС и ЕК организират форума в Лил съвместно. ЕС и държавите-членки работят от близо 10 години по тази мащабна обществена инициатива, чиято цел е да се предоставя информация за околната среда и сигурността - така че да се подобри разбирането и познанието и да се улесни процесът на вземане на решения и ранното предупреждение при опасности за сигурността на гражданите, включително начините за по-ефективна реакция в случай на бедствия.

Организаторите обясняват, че форумът цели да представи възможностите на услугите, да покаже на потребителите им ползите от тези услуги и да насърчи компаниите да ги използват с цел повишаване на тяхната конкурентоспособност. Става дума за управлението на морската околна среда, почвените ресурси, качеството на въздуха, хуманитарните рискове и опасности от бедствия - както природни, така и предизвикани от човешка дейност, а освен това и оценка на ефекта от промяната в климата.

На конференцията в Лил ще присъстват заместник-председателят на Европейската комисия Гюнтер Ферхойген, евродепутатът Филип Бюскен и френският министър на висшето образование и научните изследвания Валери Пекрес.

Форумът ще бъде излъчван на живо и в интернет на пет езика. Той ще представи нагледно напредъка към днешна дата на системата за комбиниране на наземни наблюдения и наблюдения от космоса, целяща развиването на цялостен капацитет за наблюдение на околната среда и за сигурност. Данните, получени от тази инфраструктура, ще дадат по-ясна представа за земната повърхност, нейната атмосфера и океаните и ще подпомогнат службите за извънредни ситуации и службите за сигурност. Тези данни ще позволят най-вече по-доброто управление на природни бедствия и кризи, свързани със сигурността.

Портал ЕВРОПА ще ви информира за най-важните акценти от работата на делегатите.


 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Национални стратегии
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Български инициативи
 
 
 
    Още 
Новини от ЕП
 
 
 
    Още 
Земеделие
 
    Още 
Събития
 
 
 
    Още 
Портал ЕВРОПА представя
 
 
 
    Още 
Парламент
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.