Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
25-11-2010

ЕП изиска по-добър достъп до информация за лекарствата

Членовете на Европейския парламент настояват за осигуряване на обективна информация за характеристиките на лекарствата и лекуваните заболявания, а също така и за недопускане на непоискана информация или скрита реклама. Парламентът одобри на първо четене два законодателни доклада: регламент относно процедурите на ниво ЕС (564 гласа "за", 41 "против" и 45 "въздържали се") и директива относно правилата, които държавите членки трябва да прилагат на национално ниво (558 гласа "за", 42 "против" и 53 "въздържали се"). След това докладите (с внесените от Парламента изменения) ще отидат за разглеждане в Съвета.

Евродепутатите внесоха промени в законодателното предложение въз основа на принципа, че пациентите имат право да получават точна и безпристрастна информация за лекарствата. ЕП пояснява също така задълженията и възможностите за информиране от страна на фармацевтичните компании, както и ролята на държавите членки.

В Интернет има голямо количество непроверена информация за лекарствените продукти, така че пациентите трябва да бъдат информирани от тези, които най-добре познават дадения продукт. Депутатите настояват фармацевтичните компании да осигуряват следната основна информация: характеристики на продукта, етикети, листовка с упътване и достъпна версия на доклада за оценка на даденото лекарство. На компаниите ще бъде разрешено също така да осигуряват информация с нерекламно съдържание по отношение на цените или промените в опаковката, но само след като са получили разрешение от съответните органи в държавите членки.

Публичното рекламиране на лекарства, отпускани по лекарско предписание, вече е забранено на територията на ЕС, но държавите членки имат различни интерпретации на правилата, поради което границата между предоставянето на информация и търговската реклама може да бъде много тънка. Затова депутатите заявяват, че информацията за този вид лекарства трябва да бъде забранена за разпространение не само по телевизията и радиото, както предложи Европейската комисия, но и в печатните медии. Здравните специалисти трябва също така публично да декларират евентуални връзки с фармацевтични компании, ако предоставят информация за лекарства в рамките на различни публични събития или пред медии.

Депутатите подчертават, че държавите членки трябва да гарантират предоставянето на "обективна и безпристрастна информация", която да е достъпна за широката общественост. Това включва листовка с упътване в опаковката, доклад за оценка на продукта и информация относно превенцията на подобни заболявания. Държавите членки трябва да осигурят създаването на специализирани уебсайтове за тази информация, като всеки материал трябва да бъде достъпен и за хора в неравностойно положение.



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.