Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
29-11-2010

ЕК обявява нови инфраструктури за научни изследвания за вятърна, слънчева и ядрена енергия

Министрите по въпросите на научните изследвания на страните-членки на ЕС и асоциирани държави  и Европейската комисия обямиха три нови европейски инфраструктури в областта на енергийните изследвания, предава Рапид. Планирана е институция за вятърна енергия (Дания), институт за концентрирана слънчева енергия (Испания) и изследователски ядрен реактор (Белгия).

Общите инвестиции възлизат на над 1,2 млрд. евро. Инициативите са част от графика на Европейския стратегически форум за изследователски инфраструктури (ESFRI).

В своя актуализиран график 2010 г. Европейския стратегически форум за изследователски инфраструктури (ESFRI) е описал 50 нови изследователски инфраструктури респ. обхватно изграждане на съществуващите институции, за да заема и през следващите 10-20 години челно място в областта на изследванията. Общите разходи за тези проекти възлизат на около 20 млрд. евро, а разходите по екплоатация около 2 млрд. евро годишно.

Една от целите на съюза на иновации се състои в това до 2015 г. да започне строежът на 60% от тези приоритетни европейски изследователски инфраструктури. Финансирането на първо място идва от страните-членки на ЕС, но се допълва и от средства от европейски програми.

Проектът за вятърна енергия в Дания (Windscanner) предлага възможността да се произвеждат подробни карти за ветрените условия в една вятърна електроцентрала, обхващаща площ от много квадратни километра. Това знание ще направи възможни по-ефективни, по-силни и по-леки вятърни турбини. Институтът ще започне работа през 2013 г., разходите са между 45 и 60 млн. евро.

EU-Solaris ще бъде построен към центъра за модерни технологии „Възстановяеми енергийни източници" в Табернас, Испания, и ще служи на първо място за разработването на нови технологии за концентрирана слънчева енергия. Строителните разходи възлизат на 80 млн. евро. Новата изследователска инфраструктура обхваща още филиали в много водещи европейски лаборатории в европейски страни с най-висок потенциал за използване на слънчева енергия (Португалия, Италия, Гърция и Турция), както и в Германия (като предложител на технологии).

Белгийският изследователски реактор Myrpha служи за изследване на възможностите за намаляване на радиоактивните отпадъци. Подробният технически проект за изграждане трябва да е готов през 2014 г. Общите разходи възлизат на 960 млн. евро. Myrpha ще бъде първото в света голямо съоръжение, в което ще се изследва как могат да бъдат редуцирани употребени радиоактивни ядрени горива чрез разделяне и трансмутация. Тук ще може също да се тества направата на ново поколение ядрени електроцентрали с бързи реактори.


 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.