Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
14-12-2010

ЕП: Жертвите на престъпления ще получават по-добра защита в рамките на ЕС

Жертвите на престъпления, на които е гарантирана защита от дадена държава членка на ЕС, трябва да продължат да бъдат защитавани, ако се преместят в друга страна от ЕС. Това се предвижда в новите правила на Европейската заповед за осигуряване на защита, които Парламентът одобри във вторник, 14 декември. Депутатите настояват тази защита да важи за пострадали при всички видове престъпления.

Мерки за защита съществуват във всички държави членки, но те спират да важат, след като защитеното лице пресече граница. Европейската заповед за осигуряване на защита (ЕЗОЗ) ще гарантира, че лицето, което получава подобна защита в една държава членка, ще продължи да се ползва от нея и във всички останали държави от ЕС.

Компромисният текст, съгласуван от депутатите и белгийското председателство, беше приет днес на пленарното заседание на ЕП, но предстои да бъде одобрен и от квалифицирано мнозинство от държавите членки в Съвета.

Въпреки че по-голямата част от мерките засягат защитата на жени, които са жертви на насилие на полова основа, всяка друга жертва на насилие от страна на неидентифициран агресор, независимо дали става въпрос за дете или възрастен от двата пола, също ще бъде включена в обхвата на новото законодателство.

Новите правила ще бъдат прилагани спрямо жертви, които се нуждаят от защита "от престъпно деяние на друго лице, което може да застраши неговия живот, физическа или психологическа неприкосновеност и достойнство, лична свобода или сексуална неприкосновеност", като целта е да бъдат избегнати нови престъпления или бъдат редуцирани последствията от предишни такива.

Европейска заповед за защита може да бъде издадена само ако в държавата на произход вече е била наложена мярка за осигуряване на защита, която да налага на агресора поне една от следните забрани: забрана да посещава някои селища, места или определени райони, в които защитеното лице пребивава, работи или посещава; забрана или регламентиране на контактите под каквато и да е форма със защитеното лице, включително по телефон, имейл, обикновена поща или факс; забрана да се приближава до защитеното лице на по-малко от определено разстояние или регулиране на възможността да се приближава до него.

Заповедта може да бъде издадена, когато защитеното лице реши да пребивава или вече пребивава в друга държава членка, както и в случай на престой в друга страна от ЕС. От държавата, в която се издава заповедта за защита, зависи тя да бъде предадена на страната, в която лицето се премества или вече пребивава.

Благодарение на усилията на евродепутатите, лицето, за което е издадена европейска заповед за осигуряване на защита, може да поиска и защита за свои близки. След като директивата бъде одобрена, държавите членки ще разполагат с три години, за да я включат в националното си законодателство.



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.