Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
08-06-2004

ЕС ОЧАКВА ИСТОРИЧЕСКИ ИЗБОРИ ЗА ЕВРОПАРЛАМЕНТ. ПРОУЧВАНИЯТА ОБАЧЕ СОЧАТ РЕКОРДНО НИСКА ИЗБИРАТЕЛНА АКТИВНОСТ. КОРЕСПОНДЕНЦИЯ НА СПЕЦИАЛНИЯ ПРАТЕНИК НА РФИ В БУДАПЕЩА ДЕНИЦА КАМЕНОВА

Между 10 и 13 юни жителите на страните-членки на ЕС ще гласуват за Европейски парламент. Очаква се обаче процентът на негласувалите да бъде рекордно нисък. Подробностите от нашия специален пратеник в Будапеща – Деница Каменова:

Изборите за Европейски парламент тази година са натоварени с изключително голяма символна значимост, защото те слагат окончателно точката на разделението на Стария континент. 350 милиона души от 25 държави, разделени някога от Желязната завеса, сега ще гласуват заедно, за да изберат своите представители в Европейския парламент. Европарламентът е единствената институция, която се избира пряко от населението. Тя обаче не са радва на популярност сред жителите на съюза. Основна причина за това е фактът, че повечето хора не знаят с какво всъщност се занимават евродепутатите. От 1979-та година насам, когато са проведени първите избори за Европейски парламент, избирателната активност непрекъснато спада. Пример за това е Франция, където 60% от избирателите дават своя глас на първите избори за Европарламент. На последните избори през 1999-та година обаче процентът вече е спаднал на 47 на сто. Очаква се тенденцията да се запази и тази година. Най-обсъждан обаче е парадоксалният факт, че се очаква процентът на избирателите да бъде рекордно нисък дори и в новоприетите страни, които за първи път след 1 май ще могат да участват в европейски избори. Според изследване на авторитетния London School of Economics, негласувалите в Унгария могат да достигнат до катастрофалните 70-80%. В най-голямата сред новоприетите страни – Полша – избирателната активност също няма да надмине 30%. Факт, който парадоксално съвпада с предвижданото нарастване на правомощията на Европарламента след приемането на Европейската конституция.


 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.