Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
14-06-2004

Европейските избори не промениха реално баланса на силите в ЕП

Дясно центристката Европейска народна партия (EPP-ED ) ще остане най-силната политическа група и в новия Европейски парламент. Тя спечели 272 места от общо 732 за периода 2004-2009 година, предаде информационният сайт Euroactiv.

Немската делегация на християндемократите и социалистите (CDU/CSU) ще бъде най-силно представена с 49 места. В следствие на това се очаква Пьотеринг да бъде избран за следващия преседател на ЕП. Политическата фракция на ЕНП е единствената, в която ще има представители на всичките 25 страни-членки.

Социалдемократите (Партията на европейските социалисти - PES) ще получат 201 места в новия парламент. В тази фракция френските представители (30) и испанските (25) имат значително приемущество над тези от Германия.

Европейска либерална, демократична и реформистка партия (ELDR) се справи малко по-лошо от очакванията. Въпреки всичко със спечелените 66 места, тя запазва ключовата си позиция между двата големи политически блока. С 13те си представителя британските либерал-демократи са най-голямата групичка тук.

На обратния полюс е Групата на зелените и Европейският свободен алианс (Greens/EFA). Те завършиха на четвърто място и се справи по-добре от преджижданията. Отредените места в новия ЕП са 42. Зелените от Германия ще са водещи и тук. Любопитното е, че в новите страни-членки не бе излъчен нито един "зелен" евродепутат. Само в Латвия бе излъчен един представител на Европейския свободен алианс.

Групата на Европейска обединена левица и Северна зелена левица (GUE) спечели 36 места за новия парламент, немските социалисти (PDS) - 7 места - са най-добре представени в това обединение. Те, заедно с Партията на европейските социалисти, зелените, Европейският свободен алианс и групата на Европейска обединена левица, ще имат общо 279 евродепутата.

Десният Съюз на Европа на националностите (UEN) събра гласове за 298 евродепутата. Най-голямата делегация тук ще е на Националния алианс (Alleanza Nazionale) от Италия.

На теория евроскептиците на Йенс-Петер Бонде - Европа на демокрациите и разнообразието (EDD) - няма да има достатъчно представители, за да създаде нова група. Тя спечели само 18 места, а минимумът е 19 евродепутата от 5 страни-членки. По този начин те ще се надяват на подкрепа от страна на независимите, несвързаните с никоя група депутати на Пол ван Буйтенен (2 места).

Един от появилите се отворени въпроси е дали крайно десните партии ще успеят да формират нова парламентарна група. Ак те успеят да преодолеят различията си, ще успеят да съберат група от 36 депутата.

Друг е въпросът дали ЕС ще се стресне от изключително ниската избирателна активност.



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.