Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
19-03-2014

Комисията казва „да“ на първата успешна Европейска гражданска инициатива

Днес Комисията реши да даде положителен отговор на първата успешна Европейска гражданска инициатива в една от областите, в които има право да действа. Организаторите на инициативата Right2Water призоваха Комисията да гарантира, че всички граждани на ЕС се ползват с право на вода и санитарно-хигиенни условия, да изключи водоснабдяването и управлението на водните ресурси от правилата за вътрешния пазар и либерализацията и да положи повече усилия за постигане на всеобщ достъп до вода и санитарно-хигиенни условия в света, съобщава Рапид.

Заместник-председателят на Комисията Марош Шефчович заяви: „Европейските граждани си казаха думата и днес Европейската комисия им отговори положително. Качеството на водата, инфраструктурата, санитарно-хигиенните условия и прозрачността ще са от полза за всички — за хората в Европа и развиващите се страни. Това е първият пример в историята за упражняване на общоевропейска, инициирана от гражданите демокрация. Поздравявам организаторите за постигнатото от тях.“

Становището на Комисията е изложено в съобщение, което започва с изтъкване на огромната работа, извършена вече от ЕС в областта на водите и санитарно-хигиенните условия. Така например в ЕС съществуват амбициозни стандарти за качество на водите и се предоставя финансова помощ за разширяване и подобряване на инфраструктурата за предоставяне на услуги в областта на водите в страните членки.

Решението как най-добре да се извършват тези услуги се взема от обществените органи в страните членки. Комисията ще продължи да спазва правилата на Договора, изискващи ЕС да запази неутралитет по отношение на национални решения за организиране на предоставянето на услуги в областта на водите. По същия начин в международните търговски преговори Комисията ще продължи да гарантира спазването на националните, регионалните и местните решения за това как да се извършват услугите в областта на водите. Уникалният характер на услугите в областта на водите и санитарно-хигиенните условия с оглед на задоволяването на основни нужди на населението се признава последователно в законодателството на ЕС. Водоснабдяването и водоразпределението, както и свързаните с отпадни води услуги, вече изрично са изключени от обхвата на изискването за свобода на трансграничното предоставяне на услуги. Миналата година Комисията изключи предоставянето на услуги в областта на водите от Директивата за предоставяне на договори за концесии заради опасения от страна на обществеността.

Като цяло ЕС и неговите страни членки предоставят близо 1,5 млрд. евро годишно за програми за водоснабдяване и санитарно-хигиенни условия в развиващи се страни. Съюзът е най-големият донор в света в тази област.

В светлината на Европейската гражданска инициатива Комисията се опита да установи евентуални оставащи пропуски и области, където са нужни повече усилия на равнище ЕС и на национално равнище, за да се отговори на опасенията, довели до този призив за действие от страна на гражданите. Днес Комисията се ангажира със следните конкретни стъпки и нови действия в области, пряко свързани с инициативата и нейните цели:

полагане на повече усилия за пълно прилагане на законодателството на ЕС в областта на водите от страните членки;

започване на обществена консултация в ЕС относно Директивата за питейната вода, за да се оцени необходимостта от подобрения и как да бъдат постигнати те;

подобряване на информацията за гражданите, като продължи да се развива ефективно и по-прозрачно управление и се разпространяват данни за градските отпадни води и питейната вода;

проучване на идеята за въвеждане на стандарти за качеството на водата;

насърчаване на структурирания диалог между заинтересованите лица относно прозрачността в сектора на водите;

сътрудничество със съществуващи инициативи, за да се предостави по-широк набор от стандарти за услуги в областта на водите и да се подобрят прозрачността и отчетността на доставчиците на услуги в областта на водите, като се дава на гражданите достъп до сравними данни относно основни икономически показатели и показатели за качество;

стимулиране на новаторски подходи за помощ за развитие (например помощ за партньорства между доставчици на услуги в областта на водите и за публично-частни партньорства) и насърчаване на най-добрите практики между страните членки (например относно инструментите за солидарност);

подкрепа за всеобщия достъп до безопасна питейна вода и санитарно-хигиенни условия като приоритетна област за целите за устойчиво развитие след 2015 г.;

и последно — да прикани страните членки в рамките на техните компетенции да вземат предвид опасенията на гражданите, изразени чрез тази инициатива, и да ги насърчава да полагат повече усилия за гарантиране на осигуряването на безопасна, чиста и на достъпна цена вода за всички.



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.