Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
03-04-2014

Премахване на 98% от митата за внос от Украйна

Около 98% от митата за внос от Украйна на желязо, стомана, земеделски продукти и машини, които се плащат по границите на ЕС, ще бъдат премахнати вследствие на предложение, което беше подкрепено от Европейския парламент в четвъртък. Тази едностранна мярка ще стимулира икономиката на Украйна, спестявайки на своите производители и износители 487 милиона евро годишно, съобщават от ЕП.

„В продължение на много години Европейският парламент подкрепя европейското развитие на Украйна. Това е първият ни шанс да покажем практическите измерения на нашата подкрепа и да помогнем на Украйна в настоящата икономическа криза и на фона на намаляващите валутни резерви и нарасналия натиск от страна на Кремъл“ , заяви докладчикът Павел Залевски (ЕНП, Полша). „Когато Путин затваря руските пазари за украинския износ, ние отваряме нашият пазар“, добави той. Европейският парламент подкрепи неговото предложение с 531 гласа „за“, 88 гласа „против“ и 20 гласа „въздържал се“.

Тази едностранна търговска мярка, която трябва да започне да се прилага от май 2014 г., ще премахне 94,7% от настоящите митнически тарифи на ЕС спрямо много промишлени стоки, внасяни от Украйна, и ще намали тарифите на митата върху останалите няколко стоки от промишлеността.

Ще се премахнат и митническите тарифи на ЕС за над 80% от износа на земеделска продукция от Украйна.

ЕС ще ограничи количествата за някои видове „чувствителни“ стоки, като например зърнени храни, свинско, говеждо месо, птиче месо, както и преработени храни, които могат да се внасят безмитно, така че да не навреди на интересите на европейските производители на тези продукти.

Тази търговска мярка на ЕС не изисква от Украйна да предприеме реципрочни действия и не изисква от нея да премахне собствените си мита върху вноса от ЕС, но изисква тези мита да не се увеличават.

Вносните стоки от Украйна все пак ще трябва да бъдат съобразени с правилата на ЕС за етикетиране на произхода. Украйна ще трябва да гарантира, че стоките от трети държави няма да влизат в ЕС, „маскирани“ като украински.

Мярката позволява на ЕС да наложи отново митнически тарифи, ако вносните стоки от Украйна наводнят пазара на ЕС в количества, които причиняват или заплашват да причинят сериозни затруднения на производителите от ЕС на същите стоки.

Мярката ще се прилага от момента, в който бъде окончателно одобрена, до 1 ноември 2014 г. или до влизането в сила на споразумението за асоцииране между ЕС и Украйна, включващо и задълбочено и всеобхватно търговско споразумение, което от своя страна предвижда двустранно либерализиране на търговията.

Мярката все още се нуждае от официалното одобрение на Съвета на ЕС. Върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи Катрин Аштън вече обяви, че преференциите „ще започнат да се прилагат до няколко седмици“.



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.