Europe.bg
  Начало - Новини - Интервюта
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Интервюта

  • A+
  • A-
08-02-2006

ЕВРОПЕЙСКИТЕ ЛИБЕРАЛИ: “ПРАВИТЕЛСТВОТО ВИ ТРЯБВА ДА ИЗБЯГВА САМОДОВОЛСТВОТО”

Говорителят на Групата на Либерално-демократическия алианс за Европа в Европейския парламент (ALDE) – Нийл Корлет даде специално интервю за Портал “Европа”:

Каква е оценката на вашата група за готовността на България и Румъния да се присъединят към ЕС?

Групата на Либерално-демократическия алианс винаги е подкрепяла България и Румъния в стремежа им да се присъединят към ЕС и се надява, че датата 1 януари 2007 година може да бъде постигната като цел. Успокоително е да се види, че новото българско правителство се стреми към присъединяване през 2007 година. То заявява волята си да изпълни необходимите реформи. Това твърдо заявление е важно. Това обаче, което е по-важно за Либерал-демократите, е конкретното изпълнение на реформите в критичните области, така, както Европейската комисия ги определи в последния си Доклад за напредъка. В тези области са необходими повече усилия.

В кои сфери са основните трудности и пречки?

Една от проблемните все още сфери е съдебната система. Реформите изискват време – освен това преди да се оценяват и измерват видимите промени, е необходимо да приключи цялостно промяната в законодателството. Ангажиментите, поети от българското правителство, трябва да бъдат последвани от политически дела. Българските власти трябва да използват следващите няколко месеца, за да постигнат видим напредък, най-вече в борбата срещу организираната престъпност и интеграцията на ромите в българското общество.

Каква е оценката ви за ефективността на настоящото българско правителство в постигане на критериите за членство в ЕС?

Българското правителство подчертава, че прави най-доброто, на което е способно, за да изпълни европейските изисквания, но то трябва да покаже подновени усилия и да избягва самодоволството. Според нас – Групата на Либерално-демократическия алианс за Европа в Европейския парламент (ALDE) – не е разбираемо, например, че до декември миналата година, правителството не съумя да окомплектова напълно персонала на Националния съвет за сътрудничество по етнически и демографски въпроси, чиято цел е да подобри позициите на ромите в българското общество. Това е нещо, което българското правителство би могло да изпълни сравнително бързо. Тук трябва да се проявява повече решимост.

Какво е като цяло настроението сред вашите избиратели и поддръжници за България и Румъния като бъдещи членки на ЕС?

Отхвърлянето на Европейската конституция от две страни-членки беше шок за европейската система и принуди всички да преосмислят темпото на промени. Със сигурност тези референдуми втвърдиха мненията и съзнанието на мнозина от гражданите на ЕС. От друга страна, политиците се принудиха да обясняват и доказват правотата на своите решения с по-голямо старание. Нека не забравяме, че ратификацията на договора за присъединяване все още е във висяща фаза в редица страни – членки на ЕС. Парламентаристите в тези държави трябва да отговарят пред своите избиратели – а тези избиратели като цяло се противопоставят на по-нататъшни разширявания сега.

Едно евентуално отлагане на членството би ли променило кой знае какво в двете страни?

Важното е, че България и Румъния ще се присъединят към Европейския съюз – когато са готови. Точната дата е от второстепенно значение. Едно забавяне с няколко месеца или една година, макар и достойно за съжаление, не би било драматично в дългосрочна перспектива. Сега зависи от България да направи всичко по силите й, за да постигне първоначално набелязаната като цел дата – 1 януари 2007 година.

(Портал "Европа")


 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.