Europe.bg
  Начало - Новини - Анализи
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Анализи

RSS
  • A+
  • A-
20-07-2004

КОИ СТРАНИ ЩЕ ПРОВЕЖДАТ РЕФЕРЕНДУМ ЗА ЕВРОПЕЙСКАТА КОНСТИТУЦИЯ?

Националният празник на Франция стана повод за важно съобщение, което направи френският президент Жак Ширак в традиционното си телевизионно интервю на 14 юли. Той обяви, че ще бъде организиран референдум за европейската конституция, насрочен принципно за втората половина на 2005 г. Британският премиер също се реши да подложа текста на евроконституцията на референдум, въпреки че прогнозите за положителен изход от допитването са ниски. Германският канцлер Герхард Шрьодер избра друг, по-сигурен път. Тъй като според конституцията на Германия в страната не може да бъде проведен референдум, европейската конституция ще бъде гласувана в парламента. Това ще се случи преди края на 2004 година. Новата конституция на Европейския съюз се радва на широка политическа подкрепа в Германия.

А иначе референдуми ще има още в Дания, Испания, Ирландия, Португалия, Люксембург и Холандия. Парламентарно гласуване ще има в Кипър, Естония, Финландия, Гърция, Унгария, Литва, Малта и Швеция. Австрия, Белгия, Чехия, Италия, Латвия, Полша, Словакия и Словения все още не са взели решение относно процеса на одобрение на договора. Според заплануваното подписване на 29 октомври 2004 година в Рим, конституционният договор трябва да бъде одобрен от всичките страни-членки на ЕС, за да влезе в сила.

Какво ще се случи, ако една държава каже “не” на европейската конституция? На такива случаи вече сме били свидетели- спомняме си какво се случи с Договора от Маастрихт в Дания и с Договора от Ница в Ирландия. Спомняме си още, че съответните власти трябваше да организират повторно референдуми, докато не получат исканата подкрепа. Така е и сега. Страните членки на ЕС разполагат с две години след подписването на конституцията на 29 октомври, за да я ратифицират. В противен случай ще се намеси Европейският съвет.



Новини
Актуално
Анализи
Интервюта


 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Портал ЕВРОПА представя
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.