Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
28-07-2004

РАЗЛИКИТЕ В ЕВРО ДОХОДИТЕ СЕ УВЕЛИЧАВАТ

Според Организацията за Икономическо Сътрудничество и Развитие, еврозоната е изложена на световен икономически шок, възстановява се бавно и разликата в доходите на отделните страни се увеличават в сравнение със страни като САЩ например.

Членове на европейската единна валута не са успели да извлекат всички предимства на еврото, сочи изследването на Организацията за Икономическо Сътрудничество и Развитие “Икономическо изследване – Евро Зона 2004”.

“Еврозоната показа разочароваща издръжливост към шокове и разликата в доходите в сравнение с наи-добре справящите се страни на ЕС е много по-голяма” се казва в изследването. “Разликите между отделните страни-членки е поразителна”.

Критиките срещу увеличаващата се невъзможност на еврозоната да се справя с разликите в доходите ще засегне ръководителите на ЕС, загрижени за ‘взаимната зависимост’, икономическото сближаване, и идеята за ‘социална Европа’.

Заключенията, че печалбите от икономическия прираст не са разпределени равномерно във всяка една страна от ЕС, ще се усложнят тъй като десетте нови членки на ЕС, главно бедни източно- и централно-европейски страни, ще увеличат разликата в доходите.

“Доходът на глава от населението е по-нисък в еврозоната в сравнение с най-добре развиващите се страни от Организацията за Икономическо Сътрудничество и Развитие, и разликата се увеличава” казва в заключение докладът.

Докладът ще съсредоточи вниманието на политическите експерти в момента когато европейските лидери се подготвят за разгорещен дебат за бюджета на ЕС за 2007-2013 – Брюксел ще защитава тезата че увеличаване на разходите е ключа към разрешаването на неравенствата в разширена Европа.

Европейските комисари в новата Комисия, започваща работа през ноември, също ще посочат заключения, разкриващи, че въпреки обещанията от Лисабон, правителствата на страните-членки са се провалили в опитите си да раздвижат трудовите пазари.

Критиците могат да получат подкрепа от откритията на Организацията за Икономическо Сътрудничество и Развитие, според които големи бюджети на ЕС в повечето случаи не успяват да се справят с регионалните неравенства.

“Разликата в икономическото представяне в различните страни и региони на ЕС остават големи. С ниска трудова подвижност в еврозоната, ключово предизвикателство е да се пожънат печалбите от по-нататъшна икономическа интеграция сред нарастващо безпокойство че тези печлаби може да не бъдат равномерно разпределени” се казва в доклада.

В сравнение с еврозоната, доходът на глава от населението в САЩ е с 30% по-висок, и само два американски щата, съдържащи два процента от населението на САЩ, биха били избираеми за получаване на структурни капитали на ЕС предназначени за подпомагане на бедни региони, сравнени с 25% от населението на ЕС което има право на финансови помощи поради бедност.

“По-близката интеграция която се очакваше че ще донесе въвеждането на единната валута не допринесе за видимо засилване на тенденционалното развитие или по-голяма динамика”, казва в заключение доклада.



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.