Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
28-07-2004

Кампания срещу евроконституцията се очаква през есента

Евродепутати от новата евроскептична група "Независимост и демокрация" ще образува европейска коалиция за отрицателен вот на референдума за европейската конституция на 11 септември. Това предаде информационният сайт Евроактив, позвавайки се на изказване пред репортери на 21 юли на Филип де Вилиер, френски депутат от ЕП. Според него се очаква и други евродепутати да се присъединят към наброяващата 32-ма души евроскептична политическа група и нейната кампания. "Ние искаме да дадем на всеки правото да обича собствената си страна и да остане независим", добави Вилиер.
Евродепутатът показа лозунга на кампанията, предназначен за неговата страна - "Франция, ценя високо твоето "не". Идеята е за останалите държави слоганът да остане същият, като съответно само името на страната трябва да бъде променено.
Социологически проучвания на общественото мнение във Франция показват положителен вот, но гласоподавателите в тази страна членка обикновено са раздвоени в мнението си по отношение на европейски въпроси . Понякога те използват референдума по-скоро за да накажат правителството, отколкото да отговорят на конкретния въпрос.
Дългоочакваното решение на лидерите на Евросъюза през декември по въпроса дали да се започнат присъединителни преговори с Турция или не, може да окаже влияние по един или друг начин на избора на гражданите. След като президентът Жак Ширак увери турския премиер Реджеп Тайип Ердоган по време на скорошната му визита във Франция, че Анкара има подкрепата на Париж, някои водещи френски политици се противопоставиха на турското членство. Проучвания показват, че според повечето французи, Турция трябва да остане извън съюза.
Една от многото неизвестни е дали спечелилите последните местни и европейски избори социалисти ще застанат твърдо зад конституцията. Генералният секретар на социалистическата партия Франсоа Холанде заяви, че в момента не може да се знае със сигурност позицията за референдум, който ще се проведе в края на 2005 година. Той също така предупреди държавния глава Ширак, да не прибързва да приема подкрепата на партията за гарантирана. Холанде подчерта, че позицията на социалистите ще зависи от "конкретния въпрос, личностната замесеност на Жак Ширак, обществената ситуация и ползите, за които ще бъде използван резултатът".
Останалите страни, които ще се допитат до мнението на гражданите си относно коснтитуцията са Великобритания, Ирландия, Дания, Испания, Португалия, Люксембург и Холандия. Ратифицирането на новия договор ще започне след подписването му в Рим на 29 октомври.



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.