Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
18-08-2004

УКРАЙНА ВСЕ ПОВЕЧЕ СЕ ПРИБЛИЖАВА ДО СТАТУСА НА “СЪСЕД” НА ЕС

Сегашният украински президент Леонид Кучма има за цел да закрепи отношенията с Европа, преди да напусне поста си, като подпише тригодишен план за либерализиране на търговските отношения с ЕС.

След като на последната среща на високо равнище на лидери на ЕС г-н Кучма направи негативни коментари, неговата администрация направи значителен обратен завой в политиката си, и в момента бърза да завърши споразумение с Брюксел до края на септември в рамките на политиката на ЕС за новите съседи.
 
Украински и европейски дипломати заявиха, че споразумението най-вероятно ще бъде официално обявено няколко седмици преди президентските избори в Украйна на 31 октомври, за които г-н Кучма изяви подкрепата си за кандидатурата на сегашния премиер Виктор Янукович.

Скорошни проучвания на общественото мнение показаха, че г-н Янукович изостава след кандидата на опозицията Виктор Юшченко, привърженик на запада либерал, който обвинява правителството в това, че не е успяло да реализира прогрес в евроинтеграцията на Украйна.

До скоро г-н Кучма настояваше Европейската Комисия да даде на Украйна сигнал, че пълноправното членство е реална възможност.

Аргументът на украинските дипломати е, че ако Украйна бъде определена като “съсед” на ЕС заедно със страни от Северна Африка и Близкия Изток би намекнало, че Украйна не е част от Европа.

“Установявайки статуса на Украйна като съсед на ЕС е по вероятно да замрази отношенията между Украйна и ЕС отколкото да подпомогне за тяхното развитие”, заяви г-н Кучма на срещата на високо равнище, състояла се през миналия месец.

Но само две седмици след тази среща, европейски и украински дипломати достигнаха компромис върху споразумението във връзка с политиката на ЕС за новите съседи. Роман Шпек, посланикът на Украйна за ЕС, заяви, че според споразумението, веднага след като работния план бъде изпълнен, ще се разглежда допълнително споразумение.

Политиката на ЕС има за цел да насърчава и съдейства за провеждането на вътрешни реформи в съседните страни чрез работни планове, които да продължават три или повече години, в замяна на по-добър достъп до общия пазар на ЕС.

Тази политика има за цел да предотврати появата на нова разделителна линия между ЕС и съседните му страни, които нямат краткосрочни планове за членство. Евентуално – което според скептиците е нереалистично – ЕС обещава на съседните страни шанс за участие в свободното движение на работна ръка, стоки, услуги и капитал.

Украйна е сред седемте страни от “първата вълна” на политиката на ЕС за новите съседи, заедно с Молдова, Йордания, Израел, Палестина, Тунис и Мароко. Брюксел се надява да подготви и обяви всичките седем работни плана до края на септември.

Докато дипломати от ЕС считат Израел за специален случай, Украйна е ключов тест от новата политика. Ниските цени на стоките й за износ, както и нископлатената работна ръка превръщат търговските й отношения с ЕС в изключително чувствителни.

Европейски дипломати твърдят, че желанието за компромис на г-н Кучма им е направило положително впечатление, но че имат сериозни съмнения относно реализирането на споразумение.

Те заявиха, че Европейският Съвет, който представлява страните-членки на ЕС, все-още може да реши да изключи Украйна от “първата вълна” на политиката за новите съседи, ако изборите не отговарят на демократичните стандарти.

(FTcom)


 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.