Europe.bg
  Home - European union - Activities - Fraud
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

European union / Activities / Fraud

  • A+
  • A-

БОРБА С ИЗМАМИ

Договорната основа на политиката на ЕС за борба с измамите е Член 280 от Договора за Европейска общност.

Контрабандата на цигари, фалшификацията на евробанкнотите и монетите, отклоняването на помощи за Косово, субсидии за несъществуващи портокалови ферми – всичко това накърнява интересите на европейските данъкоплатци. Изчислено е, че от целия бюджет на ЕС в рамре на около 100 милиарда евро годишно 1 милиард евро отиват в сметките на хора, които нямат право на тях. Случаите на вътрешни измами с финансиране възлизат на около 10% от всички случаи.

Европейската служба за борба с измамите (OLAF) има повече от 300 служители, които се грижат за финансовите интереси на Съюза и неговите данъкоплатци. OLAF разследва няколкостотин случая годишно, а повече от половината приключват със съдебен процес.

Броят на фалшивите банкноти и монети евро нараства непрекъснато. От октомври 2004 г. OLAF отговаря за Европейския технически и научен център (ETSC), който анализира фалшивите банкноти и монети, които само през 2004 г. възлизат на 74 600. В сравнение с 55-те милиарда банкноти в обръщение обаче, бройката е малка. Най-популярна за фалшифициране е монетата от 2 евро.

OLAF не може да повдига съдебни процеси в Държавите членки. Когато разследването покаже, че това е оправдано, OLAF сезира съответните национални власти. Държавите членки обаче се обединиха около идеята за създаване на длъжността Европейски прокурор и я включиха в проекта за Конституция на ЕС. Европейският прокурор ще може да разследва пряко случаите на накърняване на финансовите интереси на ЕС.

Информация за фалшифицирането и контрабандата в ЕС се обменя посредством Митническата информационна система (CIS). Тя допълва съществуващата Информационна система за борба с измамите (AFIS). CIS дава възможност на митниците, полицията, граничната охрана, земеделските и здравните институции да обменят важна информация.

В края на десетилетието ще бъде въведена нова компютърна система за обмен на информация за акцизните стоки, които също са обект на контрабанда и фалшификации (алкохол, тютюневи изделия и минерални масла).




 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.