Europe.bg
  Home - News & Events - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
23-07-2008

След докладите: международните реакции

Представяме ви международните коментари след обнародването на докладите на ЕК за напредъка на България по реформите в правосъдието и борбата с корупцията за усвояването на еврофондовете. В обобщен вид ви предлагаме мненията на членове на ЕП, европейски медии, икономисти и експерти.
Следете рубриката ни "Докладиада" за всички подробности от подготовката до окончателния текст на критичните доклади за България ТУК. Проследете вътрешнополитическите реакции ТУК.
Германският канцлер Ангела Меркел е обезпокоена заради високата корупция в България и Румъния, предаде БТА. "Докладите за Румъния и България наистина не могат да ни задоволят. Бих си пожелала следващия път докладите да са по-добри", добави германският канцлер.
Джоузеф Дол, председател на групата на ЕНД-ЕД в Европейския парламент, определи доклада на Европейската комисия като изключително тревожен, както за България, така и за всички държави-членки на ЕС. "Комисията не установи реален напредък в борбата с организираната престъпност и корупцията 18 месеца след присъединяването на Българи към ЕС. Тази липса на напредък очевидно намалява надеждите на България за членство в Шенген и еврозоната", подчерта той в официално изявление. По-рано вицепремиерът Калфин обвини ЕНП, че подпомага изтичането на информация от проектодокладите, съвместно с българската опозиция, "която била политически инструмент". Повече по темата прочетете ТУК.

"Българското правителство ....напълно се провали в опита си да разплете мрежата от конфликти на интереси и да докаже пред останалата част от Европа, че има сериозни намерения да установи действително върховенство на закона в България", заяви Дол. Той предупреди, че неспособността на българската администрация да усвои ефективно финансовата и експертна помощ ще накърнят чуждите инвестиции в България и ще предизвикат недоверие в останалите европейски правителства.

Ръководителят на българската делегация в групата на ЕНП-ЕД, Румяна Желева, също изрази силното си безпокойство относно публикуването на доклада на Комисията. Тя подчерта, че тревожното разследване на OLAF относно усвояването на еврофондовете в България, е причина ЕК да изготви отделен доклад за управлението на структурните фондове у нас", заяви тя.

Консерваторът от ЕНП-ЕД Елмар Брок допълни: "Блокирането на европейските фондове за България е правилното решение, което е закъсняло. Това е единственият начин да осигурим доверие в процеса на разширяването". Брок подчерта, че вицепремиерът Меглена Плугчиева не е в състояние да реши проблемите за краткото време, през което е на този пост.

"Наблюдавам развитието в областта на борбата с корупцията и организираната престъпност и на Правосъдието и вътрешните работи в България и Румъния с голямо безпокойство. Ситуацията в двете страни се влоши вместо да се подобри след присъединяването им към ЕС, но все пак има различия между тях. Бих искал да призова Комисията да активира предпазните клаузи, предвидени в присъединителните договори, при първа възможност."

Евродепутатът Душана Здравкова /ЕНП-ЕД-ГЕРБ/ заяви пред Dnes.bg , че след "тези доклади България не излиза наказана, засрамена и оплюта, но българските управляващи би трябвало да се чувстват по този начин". Тя обясни, че и у европейските ни партньори, и у нас има чувство на срив в доверието към България, но "никой няма намерение да изхвърля България от ЕС", допълни тя.

Българският евродепутат Кристиан Вигенин /ПЕС-БСП/ коментира: "Тонът на доклада на Европейската комисия е точно такъв, какъвто се очакваше, друг е въпросът, че в България се насаждаха мненията, че се очаква един убийствен и унищожителен доклад". Според него временно спрените средства по ФАР могат да бъдат спасени, "при усилия от страна на правителството", каза той, цитиран от агенция "Фокус".

"С този доклад Комисията посочва грешките в една конкретна сфера. Това не е доклад за цялостното развитие на България, в което можем да видим много положителни елементи", коментира Вигенин. Според него страната няма нужда от падане на правителството. "Ако българското правителство си затваряше очите и се правеше, че нищо не се случва и не предприема действия, аз също бих подкрепил свалянето на правителството", твърди той.

Информационни агенции и преса

ДПА отбелязва, че за първи път Европейският съюз спира финансовата си помощ за някой от собствените си членове. "Спрени са средствата за мащабни инфраструктурни проекти в страната- Съобщаването на решението на ЕК се случва в момента, в който в страната бе внесен шести вот на недоверие към кабинета Станишев", допълва агенцията, цитирана от news.bg. Според Брюксел предприетите мерки в София срещу корупцията и организираната престъпност са повече от закъснели.

Агенция Ройтерс коментира, че въпреки критиките си, ЕК е смекчила тона си спрямо България, като не е обвързала проблемите с корупцията и усвояването на фондовете в влизането на страната ни в еврозоната и Шенгенската зона.

"Европейският съюз не е доволен от новия си член България. Заради корупция и криминални сделки Европейската комисия ще прекъсне финансовите помощи за страната. Така България губи стотици милиони евро. Това е засега безпрецедентен процес. С това страната най-вероятно ще има проблеми с осъществяването на големи инфраструктурни проекти", пише немското електронно издание „Ди Велт".

"Трансперънси интернешънъл" изрази дълбокото си безпокойство от корупцията на високо равнище и организираната престъпност в България и подкрепя решението на Европейската комисия за замразяване на помощите в размер на стотици милиони евро за страната, се посочва в съобщение, публикувано на уебсайта на организацията. Докладите на ЕК за България и Румъния са много критични, въпреки че само България ще бъде финансово наказание. В тази връзка Румъния се нуждае от спешни мерки за борба с корупцията.

Можете да се запознаете с текстовете на окончателните доклади на ЕК- юли 2008 ТУК.



News & Events
Highlights
Analyses
Interviews


 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.