Europe.bg
  Home - News & Events - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
10-02-2009

Стремейки се към постигане на „смекчаване”, България забавя и своя, и румънския евродоклад?

Източник: Румънските управляващи (десница) целят отмяна на мониторинговия механизъм; същевременно българските (левица) бавят докладите.
 
Във февруарския междинен доклад за напредъка на България и Румъния в проблемите области няма да бъдат предлагани санкции, единствено ще бъдат отправени препоръки.

Това твърдят два независими източника на Портал ЕВРОПА – в Брюксел и в Букурещ.

Източникът в Румъния, който е видял черновата на докладите, разказа, че техният обем е малък (десетина страници). Според него докладът ще бъде оповестен „на 12 или 13 февруари”, обаче е възможно представянето му да бъде забавено с една седмица.

Това в известна степен потвърждава разясненията, които вчера говорителят на ЕК даде, цитиран от БТА и Mediapool.

Източникът от Брюксел каза, че „българските социалисти ще воюват за съдържанието на доклада” – сиреч отново ще използват начини да смекчат изводите в него по отношение на съдебната реформа. В резултат именно на това действие на София, оповестяването и на румънския, и на българския междинен доклад ще бъде забавено с няколко дни, посочи още източникът в Брюксел.

„Румъния едва ли ще протестира срещу изводите в междинния си доклад”, казва източникът в Букурещ. Според него новото румънско правителство по-скоро ще хвърли върху предишния кабинет вината за критиките в правосъдието.
 
 
Двата източника смятат, че докладът на ЕК ще разкритикува Букурещ за „тенденциите на регрес” в реформите в областта на правосъдието през последните шест месеца. В доклада щяла да се съдържа препоръка за продължаване на наблюдението и на механизмите за мониторинг върху проблемните сфери в правосъдието. Новото правителство в Букурещ, оглавявано от либерал-демократа Емил Бок (ЕНП), обяви като своя цел да извади Румъния от Механизма за сътрудничество и наблюдение по т.нар. „benchmarks” преди последния годишен доклад на ЕК, който ще бъде съставен през юли 2009 г.

В Брюксел се твърди, че Румъния ще бъде по-позитивно оценена от България в сегашните, февруарски междинни доклади. Само една от причините за това, но съвсем не единствена, е симпатията на европейските десни – Европейската народна партия (и председателят на ЕК Барозо е от ЕНП, бел.ред.) към ръководството в Румъния, поясни източникът.

Пред Портал ЕВРОПА източници от Букурещ, които предпочетоха да останат анонимни, заявиха, че „румънските власти в момента са почти сигурни, че Механизмът за сътрудничество и проверка ще бъде отменен, или поне ще бъдат избегнати финансовите санкции, каквито получава България”, защото „екипът на Барозо е в края на своя мандат”.

Февруарският доклад за Румъния обаче все пак критикува замразяването на средствата по САПАРД, повишаващия се брой измами с евросредства и други негативни тенденции, което правело надеждите на румънските управляващи „доста нереалистични”. Румъния все още е под заплаха от спиране на средства от Европейския съюз, твърдят източниците.

Портал ЕВРОПА припомня – Доклад за напредъка на Румъния по съпътстващите мерки след присъединяването от юли 2008 г.


News & Events
Highlights
Analyses
Interviews


 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.