Europe.bg
  Home - News & Events - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
18-04-2005

ПРЕСТЪПНОСТ И БЕДНОСТ ЦАРЯТ В БЪЛГАРИЯ

Под заглавие «Със затворени очи през тунела» германският седмичник "Шпигел" публикува днес голям материал посветен на гласуването в Европарламента за България и Румъния.

С решението си да приемат две от най-бедните страни на континента, смята списанието, парламентът и правителствата на страните членки са направили Евросъюза още по сложен и неуправляем.

Според най-влиятелното германско списание «Шпигел», никога досега парламентът и правителствата на страните членки не са пренебрегвали така нагло опасенията и загрижеността на своите граждани от новото разширение както при гласуването миналата седмица.

«Шпигел» е убеден, че европейските политици живеят в съвсем друг свят от своите съграждани.

Те обявяват всеки протест срещу официалната брюкселска линия за антиевропейско поведение и злепоставят всекиго, който счита, че Евросъюзът не е в състояние да приема все нови и нови членове.

Списанието смята, че първият резултат от налагането на решения, с които гражданите не са съгласни, ще бъде очакваното мнозинство против европейската конституция на референдума във Франция на 29 май.

«Тогава Европа би изпаднала в тежка криза», цитира «Шпигел» авторитетния политик от ХДС Фолкер Рюе. В обширната си статия списанието не оставя съмнение в становището си, че приемането на България и Румъния прави Евросъюза още по сложен и неуправляем. В статията се напомня, че България и Румъния имат съответно 2500 и 2700 евро годишен продукт на глава от населението, докато най-бедната страна от предишната вълна на разширение Латвия достига 4800 евро, а Германия 26 000.

За България в списанието се казва, че наред с бедността, преcтъпността е, която определя всекидневието на хората. След драстично описание на последните разстрели посред бял ден по софийските булеварди се привежда мнението на експерти, че само за 2004 г. в България са извършени 60 поръчкови убийства.

Смята се, че става дума за борба сред наркогрупировки, а наглостта с коятo те оперират пред очите на пазителите на реда доказва според «Шпигел» по драматичен начин безсилието на българското правосъдие. Именно борбата с престъпността е ахилесовата пета на България.

Правосъдието в страната като цяло е болно, но без то да функционира нормално, България не може да стане член на Съюза през 2007 година. Цитиран е журналистът Бойчо Попов, който казва, че често пъти въобще не се стига до произнасяне на присъди, когато такива има, изпълнението им се протака, а заподозрени се пускат още след няколко дни на свобода.

«Шпигел» описва нагледно царящата на всички нива на администрацията и услугите корупция – от пътната полиция, през митниците, та чак до лекарите в болниците.

Вместо правосъдието да се бори с корупцията, там нещата се потулват, мистериозно изчезват цели папки, а дела, в които кадри от миналото са обвинени в незаконно обогатяване се протакат с години. Обещаните от премиера Сакскобургготски под натиск от Брюксел мерки за борба с корупцията почти нямат ефект.

Непокътната остава политическата корупция, която според цитираната организация «Коалиция 2000» е проникнала и в трите власти, в правителство и в опозиция. Според Александър Неофитов от «Трансперенси Интернешънъл» положението е тревожно, тъй като България заема в световната ранглиста на корупцията 54 място, наред с Мавриций и Намибия.

Предупрежденията пише «Шпигел» са добре известни, но в Страсбург и Брюксел, в Берлин, Лонодон и Париж решиха те да бъдат игнорирани.
(BBC)


News & Events
Highlights
Analyses
Interviews


 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.